Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 23°C 23°C 11°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Pogoda pożarowa w polskich lasach. Zagrożony cały kraj

  28-04-2012 17:29 Majówkowicze, bądźcie szczególnie uważni!
  Pogoda pożarowa w polskich lasach. Zagrożony cały kraj

  W kwietniu wybuchły już 1153 pożary

  Shutterstock

  W polskich lasach mamy do czynienia z tzw. pogodą pożarową - informują pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa. W wielu miejscach występuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Jeśli macie w planach weekendową wycieczkę do lasu, zapomnijcie o rozpalaniu ogniska. Uważajcie także na to, żeby nie pozostawiać po sobie niedogaszonych zapałek ani niedopałków papierosów.

  Od kilku dni w lasach obserwujemy tzw. pogodę pożarową. Mówimy o niej, kiedy temperatura powietrza przekracza 22 st. Celsjusza, wilgotność  powietrza spada poniżej 40 proc., a wilgotność ściółki oscyluje w granicach 7-15 proc.

  W sobotni poranek wszystkie te warunki zostały spełnione - wilgotność ściółki wynosiła zaledwie kilkanaście procent. W ciągu dnia uległa dalszemu przesuszeniu - spadła poniżej 10 proc., przez co niebezpieczeństwo łatwego powstania i błyskawicznego rozprzestrzeniania się pożaru znacznie wzrosło.

  Winny człowiek

  W zdecydowanej większości wypadków pożary powstają w wyniku świadomej lub nieświadomej działalności człowieka. Dlatego też IBL apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności tych, którzy będą przebywać na terenach leśnych i na obszarach do nich przylegających.

  - Miejmy na uwadze, że łatwiej zapobiegać niż gasić i usuwać skutki zniszczeń, jakie powodują pożary - informują przedstawiciele Instytutu.

  Ze statystyk Lasów Państwowych i Państwowej Straży Pożarnej wynika, że od początku kwietnia zanotowano 1153 pożary, z czego aż 134 w ciągu ostatnich kilkunastu godzin.

  Płonie

  W piątek w nadleśnictwie Kłobuck (śląskie) spłonęło łącznie 22 ha młodnika, upraw leśnych i lasu.

  Do groźnego pożaru doszło także w czwartek w okolicach poligonu wojskowego w Nowej Dębie (woj. podkarpackie). Pożar objął 120 ha w tym 20 ha należących do lasów państwowych.

   


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....