Informacje
 • Biała Flota wypływa na Solinę

  28-04-2012 07:58 Żubr, Dariusz i Bieszczady czekają na turystów
  Biała Flota wypływa na Solinę

  Rejsy po Solinie cieszą się powodzeniem ze względu na piękne bieszczadzkie krajobrazy

  fot. Shutterstock

  Już w ten weekend na Zalewie Solińskim pojawią Żubr, Bieszczady i Dariusz. To statki, które będą wozić turystów na godzinne wycieczki widokowe. Dłuższe rejsy zapewni żaglowiec Perła Soliny. Choć 41. sezon bieszczadzkiej Białej Floty dopiero rusza, chętnych nie brakuje.

  Na chętnych do podziwiania widoków bieszczadzkich czekają trzy statki spacerowe: Żubr, Bieszczady i Dariusz. Dwa pierwsze zabierają na pokład po 70-75 osób, trzeci, mniejszy - 45. Wodny spacer po Zalewie Solińskim trwa prawie godzinę, ale na życzenie turystów rejs można wydłużyć.

  Pierwsze rejsy o 9 rano

  Amatorzy dłuższych wycieczek mogą skorzystać też z oferty dwumasztowego żaglowca Perła Soliny, który wyrusza na kilkugodzinne rejsy. Na pokład o powierzchni niecałych 50 mkw jednostka może zabrać 12 osób.

  Biała Flota wyrusza codziennie o 9 rano, a do portu zawija przed zmrokiem. Sezon zakończy się prawdopodobnie pod koniec października. Przy sprzyjającej aurze może się jednak przedłużyć.

  Turyści nie mogą się doczekać

  Zainteresowanie rejsami jest, podobnie jak w latach ubiegłych, bardzo duże. Z oferty jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu zdążyli skorzystać pierwsi turyści, którzy trafili na kilka próbnych rejsów.

  Biała Flota ma w ofercie także wypożyczalnię jachtów kabinowych, łodzi wiosłowych i drobniejszego sprzętu wodnego.

  Powstał dzięki tamie

  Zalew Soliński, o powierzchni ponad 21 km kwadratowych i ponad 470 mln metrów sześciennych pojemności, powstał w latach 1961-68. Utworzono go dzięki tamie - długiej na 664 i wysokiej na 82 metry.

  Długość zalewu wynosi 25 km, szerokość 2,5 km, a całkowita długość linii brzegowej przekracza 150 km. W najgłębszych miejscach jezioro ma 60 metrów głębokości. Zalew wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej (elektrownia o mocy 136 MW), ochrony przeciwpowodziowej i do celów turystycznych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...