Informacje
 • Zobacz legendy na majówce w Gdyni. Polskie wielkie okręty na wodzie

  27-04-2012 08:22 Marynarka Wojenna udostępni zwiedzającym m.in. ORP "Piorun"
  Zobacz legendy na majówce w Gdyni. Polskie wielkie okręty na wodzie

  ORP "Błyskawica" będzie obchodzić ważną rocznicę

  Shutterstock

  Nie lada gratkę szykuje dla turystów mających zamiar spędzić majówkę w Trójmieście Marynarka Wojenna. Chętnym zostaną udostępnione pokłady takich historycznych jednostek jak m.in. ORP "Piorun". Ponadto ORP "Błyskawica", najstarszy na świecie wciąż istniejący niszczyciel z okresu II WŚ, będzie świętował ważną rocznicę.

  Bartosz Zajda, rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej, informuje, że w ramach majówki będzie można obejrzeć osiem okrętów, z których część będzie zacumowana w centrum Gdyni (przy molo za ORP "Błyskawica"), a część - udostępniona na terenie Portu Wojennego.

  Ważna rocznica "Błyskawicy"

  Jako pierwszy - już w weekend 28-29 kwietnia - dla publiczności zostanie otwarty ORP "Piorun",  zacumowany przy gdyńskim molo obok ORP "Błyskawica". Ponadto w sobotę na pokładzie "Błyskawicy" odbędzie się "wodowanie", czyli promocja 2-złotówki z wizerunkiem tego historycznego okrętu.

  Promocja monety przedstawiającej "Błyskawicę" zbiega się w czasie z 70. rocznicą udziału tego okrętu w obronie angielskiego miasta Cowes przed atakiem niemieckiego lotnictwa.

  Otwarty Port Wojenny w Gdyni Oksywiu

  Kolejnym dniem, w którym Marynarka Wojenna udostępni swoje okręty do zwiedzania, będzie przypadający na środę 2 maja Dzień Flagi.

  Chętni będą mieli rzadką, bo trafiającą się raz bądź dwa razy w roku, okazję do odwiedzenia Portu

  Wojennego w Gdyni Oksywiu i zobaczenia stacjonujących tam okrętów znanych m.in. z udziału w międzynarodowych misjach i operacjach morskich oraz ćwiczeiach NATO. Wśród jednostek udostępnionych do zwiedzania znajdzie się fregata rakietowa ORP "Gen. K. Pułaski", okręt rakietowy, dwa okręty podwodne oraz okręt ratowniczy.

  Zopaczycie pokład trałowca i...

  Z kolei w weekend 5 i 6 maja przy molo (tuż za ORP "Błyskawica") w Gdyni zacumują trałowiec (okręt przeznaczony do oczyszczania wód z min) ORP "Wdzydze" i niszczyciel min ORP "Czajka". Ich pokłady będą otwarte dla publiczności

  ... zakamarki okrętu podwodnego

  Zwiedzający będą mieli rzadką okazję obejrzeć z bliska uzbrojenie i wyposażenie różnego typu okrętów, a także zajrzeć do różnych zakamarków jednostek, w tym okrętu podwodnego.

  - Tylko nieliczne miejsca, w tym np. stanowiska z systemami dowodzenia, będą niedostępne dla publiczności - mówi Zajda.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...