Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 20°C 23°C 11°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Salvador Dali w Giżycku

  27-04-2012 20:34 "To okazja, by podziwiać prawdziwe rarytasy"
  Salvador Dali w Giżycku

  Wystawa potrwa dwa miesiące

  Kontakt Meteo/karolzmazur

  Salvador Dali na majówkę zawitał do Giżycka. Co prawda, z wiadomych względów, nie we własnej osobie. Od piątku 27 kwietnia w Twierdzy Boyen można podziwiać jego prace, pochodzące ze zbiorów Dariusza Matyjasa. Kolekcjoner zapewnia, że chętni będą mieli okazję zobaczyć prawdziwe rarytasy.

  Wystawa prac ekscentrycznego malarza (głównie ilustracji do Biblii) odbywa się dzięki uprzejmości Dariusza Matyjasa, kolekcjonera sztuki związanego z Giżyckiem. Potrwa dwa miesiące.

  - Pokazuję prace, które udało mi się zebrać przez lata. Większość kupiłem w Nowym Jorku, gdzie były prezentowane. Część z nich nabyłem w Belgii i Francji - mówi Dariusz Matyjas.

  Ilustracje-rarytasy

  W Twierdzy Boyen, pochodzącej z XIX wieku, znalazło się 60 prac Dalego, wśród nich m.in. ilustracje do "Boskiej Komedii" Dantego, historii don Kichota i powieści "Fantastyczna Pamięć".

  - Rarytasem w mojej ocenie są ilustracje do Biblii. Niewielu wie, że Salvador Dali ma na swoim koncie i takie dzieła - zaznacza Matyjas.

  Prace, jakie można oglądać w Giżycku, są wykonane w różnych technikach (litografie, akwaforty, staloryty i drzeworyty). W części są sygnowane własnoręcznie przez artystę, pozostałe natomiast zostały wytłoczone w limitowanych edycjach z autorskich matryc Dalego.

  Wystawa będzie czynna do końca czerwca, następnie powędruje do Wrocławia.

  Ma w kolekcji i Rembrandta

  Dariusz Matyjas kolekcjonowaniem sztuki zajął się przed laty w Nowym Jorku, gdzie pracował jako jubiler w znanej firmie Tiffany. W jego kolekcji znajdują się prace m.in. Duerera, Rembrandta, czy Chagalla. Matyjas zgodził się pokazać część swojej kolekcji w związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 400-lecia Giżycka.

 • g-o
  no i oko jest nad czym zawiesić
  ~kgkk /2012-04-27 22:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....