Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 20°C 23°C 11°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Włoskie plaże pustoszeją przez kryzys

  25-04-2012 17:16 Tego we Włoszech nigdy nie było: kabiny plażowe stoją puste!
  Włoskie plaże pustoszeją przez kryzys

  Po raz pierwszy od lat tuż przed sezonem są jeszcze wolne kabiny plażowe

  Reuters TV

  Włosi ograniczają swoją ulubioną wakacyjną rozrywkę - letnie plażowanie. A wszystko przez kryzys gospodarczy w Europie. Oszczędności mają pomóc włoskim gospodarstwom domowym, w efekcie jednak mogą spowodować straty w gospodarce całego kraju.

  Letni sezon nad Morzem Śródziemnym rusza za miesiąc. We Włoszech wiązał się zwykle z intensywną turystyką plażową. W minionych latach o tej porze przygotowania do wyjazdów na wybrzeże były juz w pełni zaawansowane, a w rejonie Ostii nie było co liczyć na wolne kabiny plażowe.

  Kabina jest czymś w rodzaju pokoju hotelowego na plaży. Są wyposażone w leżaki, deski surfingowe, prysznic, wieszaki na ubrania. Każdy Włoch, który planował wyjazd nad morze, dbał o wynajęcie takiej kabiny odpowiednio wcześniej. W tym roku właściciele kabin wciąż nie zamknęli listy rezerwacji i obawiają się, że sezon nie zapowiada sie dla nich różowo.

  Nawet 1,5 mln euro strat

  Fabio Virgilio, który od lat wynajmuje kabiny plażowe, dostrzega wpływ recesji. - Myślę, że w tym roku jest o 20 proc. mniej rezerwacji niż w ubiegłym, co oznacza, że 400 kabin zostało wynajętych, ale 100 nadal jest wolnych. W zeszłym roku w tym samym czasie wszystkie były wynajęte - mówi.

  W takiej sytuacji są też inne osoby prowadzące podobną działalność. Według szacunków lokalnej gazety, prawie 15 proc. kabin plażowych na ostyjskich plażach nie zostało do tej pory wynajęte, co może przynieść straty gospodarcze w wysokości 1,5 mln euro

  Włosi oszczędzają na podróżach

  Turystyka plażowa to dla Włoch, otoczonych z trzech stron morzem, ważna część krajowego przemysłu turystycznego. Tymczasem europejski kryzys zmusił Włochów do ograniczenia opalania się na plaży.

  - Kryzys spowodował trudności, zwłaszcza dla zwykłych obywateli. Muszą ostrożnie wydawać pieniądze i ograniczyć konsumpcję. Będą więc wydawać mniej na podróże, co oznacza zmniejszenie dochodów w sektora turystyki - powiedział Tullio Galli, krajowy koordynator Włoskiego Stowarzyszenia Turystyki.

  Właściciele kabin starają sie teraz znaleźć sposoby na zmniejszenie strat. Żeby zachęcić klientów do skorzystania z ich ofert, wprowadzają zmiany w zasadach wynajmu - np. miesięczną podstawę najmu zamieniają na dzienną.

 • Jeszcze troche to wszystko opustoszeje.
  Do tego doprowadzila nasze kraje Unia Europejska. Biedni i bogaci.
  ~nick /2012-05-04 21:54
 • pitritalia :
  turystuw to be a śrudziemne to cacy ?
  ~purysta /2012-04-26 02:11
 • @Turysta
  Ty ośle! Innych ganisz, a twoja ortografia to dno. Jak piszemy:
  1.Morze Srudziemne
  2.Morze Sródziemne
  Do szkoły!
  ~Trurl /2012-04-26 01:51
 • @pitritalia
  "tyrystuw" może jeszcze napiszesz "turystuf" :-)) Śmieszny jesteś .. Miałem okazję spędzać Sylwestra nad Morzem Srudziemnym, tylko nieco po innej stronie (Izrael) i i to jedynie w slipkach. Srodek zimy (przynajmniej w Polsce) a tu cipełko, woda jak marzenie, no od czasu do czasu sztorm, ale pogoda jak marzenie. Ty piszesz, że kurorty w górach są pełne. Jasne, rozumiem, przcież to jedno z pasm ALP !! lecz autor pisze o kurortach nad Morzm Śródziemnym !! Delikatna różnica. Z reguły były one o tej porze roku pełne turystów.
  ~Turysta /2012-04-25 22:39
 • co za bzdury ten tvn pisze takie kłamstwa że aż sie zygać chce
  plaże puste bo zimo jest nic innego, niech tvn bzdur nie pisze tylko przyjedzie do itali i zobaczy , ulice pełne turystuw , w górach wolnych miejsc nie ma , bary, restauracje pełne, a od jutra bedzie gorąc wiec i plaze beda pełne, dzisiaj w itali jest swieto no moze byłs swieto narodowe i sam byłem nad morzem bo dzien wolny italia ma i plaze były pełne bo wszyscy nad morzem siedzą. wiec nie piszcie kłamstw.
  ~piotritalia /2012-04-25 21:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....