Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 25°C 15°C Mgła
zwiń
Informacje
 • Ostatni lot wahadłowca Enterprise

  25-04-2012 15:33 Prom kosmiczny na grzbiecie Boeinga 747 wykona rundę nad Nowym Jorkiem
  Ostatni lot wahadłowca Enterprise

  Prom będzie pierwszy etap podróży odbędzie w powietrzu, drugi - drogą wodną

  NASA

  Trasa z Waszyngtonu do Nowego Jorku i przelot nad miastem - tak ma wyglądać pożegnanie promu kosmicznego Enterprise. W piątek na grzbiecie specjalnego samolotu po raz ostatni ma się wzbić w powietrze. Potem trafi na wystawę muzeum.

  Piątek to już drugi prawdopodobny termin wyznaczony na transport promu Enterprise z lotniska Dulles w Waszyngtonie na lotnisko JFK w Nowym Jorku.

  Pierwotnie lot planowano na środę. Został jednak przesuniety z powodu rozległego niżu dominującego nad wschodnim wybrzeżem. Według prognoz, w piątek pogoda ma być bardziej korzystna. 

  Przeleci nisko nad metropolią

  Enterprise zostanie przetransportowany przez Shuttle Carrier Aircraft (SCA), jeden ze specjalnie zmodyfikowanych przez NASA Boeingów 747 używanych do przewożenia promów kosmicznych.

  Samolot z promem zamocowanym na grzbiecie będzie latać na stosunkowo niskiej wysokości nad różnymi rejonami Nowego Jorku. Ma się pojawić w pobliżu nowojorskich atrakcji turystycznych, m. in. Statui Wolności.

  Z samolotu na barkę

  Jeśli pogoda dopisze, lot odbędzie się między 9.30 a 11.30 (czyli między 16.30 a 18.30 polskiego czasu). Dokładna trasa i termin zależą odograniczeń pogodowych i operacyjnych. Wszystkie działania koordynuje Federalna Administracja Lotnictwa.

  Kilka tygodni później Enterprise zostanie umieszczony na barce, którą popłynie w górę rzeki do Intrepid Sea, Air and Space Museum. tam już latem zwiedzający będą mogli go oglądać w specjalnym klimatyzowanym pawilonie. Będzie to kolejny eksponat w muzeum, związany ze zdobywaniem przestrzeni kosmicznej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...