Informacje
 • Morscy eksperci zadecydują o eksploatacji Bałtyku

  24-04-2012 16:58 Pięć polskich instytutów badawczych utworzyło morskie konsorcjum naukowe
  Morscy eksperci zadecydują o eksploatacji Bałtyku

  Elektrownia wiatrowa na morzu, w cieśninie Sund, 3,5 km od Kopenhagi.

  Wikipedia/Kim Hansen/CC-BY-SA

  Morskie konsorcjum POLMAR zajmie się badaniem wód Bałtyku. Naukowcy poprowadzą prace dotyczące ochrony wód Morza Bałtyckiego i eksploatacji jego zasobów. Ich działania pomogą m.in w skutecznym i bezbolesnym dla środowiska rozmieszczaniu elektrowni wiatrowych i jądrowych.

  W skłąd konsorcjum weszło pieć istytucji badawczych, które poprowadzą duże projekty naukowe w obszarze badań morza, eksploracji i eksploatacji jego zasobów, ochrony i zrównoważonego rozwoju środowiska morskiego, a także popularyzacji wiedzy o morzu.

  Bałtyk a klimat

  Projekt jest o tyle ważny, że obszary morskie Polski to w sumie 30 600 km kw., co odpowiada prawie 10 proc. administracyjnej powierzchni kraju. Pod dnem morskim kryją się cenne surowce mineralne, a morze kształtuje klimat sporej części Polski.

  Pomogą w rozmieszczaniu eletrowni

  Prace konsorcjum pomoga w efektywnym planowaniu inwestycji na terenach przybrzeżnych.

  - Wiemy, że w pasie wybrzeża dokonywane są wstępne przymiarki do lokalizacji elektrowni jądrowej. Trzeba uważać, by nie ulokować sobie elektrowni jądrowej w miejscu, które za 50 czy 100 lat znajdzie się pod wodą. Wspólnie jesteśmy w stanie wykonać prognozę pokazującą, jak będzie za ten czas wyglądał brzeg morski Bałtyku - mówi prof. Nawrocki, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego.

  Już teraz członkowie konsorcjum POLMAR prowadzą badania związane z umiejscawianiem farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. - To jest nowy przemysł, w którym Polska ma szansę się specjalizować, jeśli chodzi o wytwarzanie turbin. Jednocześnie musimy zadbać o to, by środowisko na tym nie ucierpiało - zaznaczył prof. Pempkowiak, dyrektor Instytutu oceanologii PAN.

  Sprawdzą poziom zanieczyszczenia

  Uczeni skupieni w instytucjach konsorcjum sprawdzą np., w jaki sposób w osadach dennych w okolicach Gdańska odkładają się substancje toksyczne, które spływają do Bałtyku z lądu.

  - Jesteśmy pewni, że będziemy mogli w ciągu dwóch lat wyjaśnić, jaki jest mechanizm tego, co się dzieje w Morzu Bałtyckim i zarekomendować działania, które ograniczą skutki negatywne - podkreślił Pempkowiak.

  Pięć w jendym

  Konsorcjum POLMAR utworzyły: Instytut Oceanologii PAN w Sopocie, Morski Instytut Rybacki w Gdyni, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB w Warszawie, Państwowy Instytut Geologiczny - PIB w Warszawie oraz Instytut Morski w Gdańsku.

  - Projekty, które nas czekają, z pewnością wykraczają poza możliwości pojedynczych, nawet wielkich instytutów badawczych. Dlatego tworzenie konsorcjów, które mają wspólny mianownik, jest drogą do rozwiązania wielu problemów i wyzwań - dodał prof. Jerzy Nawrocki.

 • elektrownie...
  Moim zdaniem powinny być TYLKO elektrownie wiatrowe. Nie dość, że przyrodzie nic by nie zagrażało, to w dodatku mieszkający nad morzem ludzie nie czuliby dyskomfortu psychicznego na myśl o elektrowniach. Mam tu na myśli te drugie elektrownie, o których mowa w nagłówku.
  ~Ralph /2012-04-24 19:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...