Informacje
 • Zostań Wielkim Bratem bielika

  18-04-2012 21:13 Niezwykły pokaz ptaków czekających na młode na żywo w internecie
  Zostań Wielkim Bratem bielika

  Podglądaj bieliki z Nadleśnictwa Kutno

  lasy.gov.pl

  Nie trzeba ruszać się z fotela, by na żywo śledzić romantyczną historię bielika i jego drugiej "żony" czekających na młode. Dzięki leśnikom spod Kutna w internecie przez całą dobę można oglądać, jak ptaki na zmianę wysiadują jaja, z których potem wyklują się młode. Transmisja jest zaplanowana na 2-3 tygodnie.

  Od środy wszyscy internauci mogą na stronie internetowej Lasów Państwowych na żywo podglądać parę bielików, która gniazduje na terenie Nadleśnictwa Kutno (łódzkie). Warto poznać historię tych ptaków - jest wzruszająca.

  To samo miejsce od 10 lat

  Pierwsze gniazdo pary bielików w miejscu, które można podglądać  powstało w 2002 roku, jednak po kilku latach spadło na ziemię. Ptaki szybko stworzyły nowy dom na wierzchołku tego samego drzewa i co roku go powiększają. Obecnie gniazdo ma około 2,5 m średnicy i 2 m wysokości i waży ok. 500 kg.

  Pierwsza partnerka zastrzelona

  Bieliki są ptakami monogamicznymi, które po połączeniu się w pary zmieniają partnera tylko w razie jego śmierci. W przypadku podglądanej pary stało się tak jesienią 2007 r., kiedy poprzednia samica została śmiertelnie postrzelona śrutem przez nieznanego sprawcę. Doleciała, jeszcze ze schwytanym w stawie karpiem, w pobliże lasu, po czym padła na polu na oczach rolnika.

  W kolejnym sezonie bielik znalazł nową partnerkę i od tego czasu co roku mają młode. Jaja, z których wykluwają się małe, rodzice wysiadują na zmianę.

  Transmisję online z gniazda bielików (wspólny, pionierski projekt edukacyjny Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów) możecie oglądać tu

 • j.w
  najwięcej kłusowników jest wśród myśliwych i wędkarzy. Przepisy sobie a oni sobie. Wiem bo byłem rzecznikiem dyscyplinarnym. Przyrodą powinni się opiekować fachowcy tzn leśnicy i służby związane z ochroną zasobów w naszych wodach. Dość pobłażania dla kłusowników.
  ~normalny /2013-03-02 09:06
 • mysliwi to barbarzyncy
  równiez widzialem kiedys w ksiezym lesie w Wadowicach/Choczni jak mysliwi ustrzelil jastrxzebia, a ze ten nie mógl skonac to mysliwy wbil mu nóz w glowe i pokrecil wsrodku... Barbarzynstwo! drugi przyklad byl w Ponikwi, inny mysliwi strzelil do ptaka, który siedzial na drzewie-taki ladny niebieski- po czym jak ptak upadl wzial go do rak,obejrzal i wyrzucil... brak slów...
  ~naganiacz_lata_temu /2012-05-01 17:09
 • j.w.
  Aby chronić niepowtarzalną przyrodę w Polsce,trzeba przede wszystkim pozbawić broni tych wszystkich pseudo-myśliwych ! To oni, po zakrapianych śniadankach strzelają do wszystkiego co się rusza! Orły Przednie, łanie karmiące młode, jastrzębie własne żony,koledzy ! Coś o tym wiem! Mam znajomego na Mazurach ! Jest leśnikiem i miłośnikiem przyrody. To co mi opowiadał, nadaje się dla prokuratury.Nie miejscowej,bo w tej są sami "myśliwi" Takich"polowań",mówił mi nie było nawet w czasach "komuny" !!!!!
  ~nalpal /2012-04-19 11:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...