Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 0°C -4°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Coraz silniejsza Daphne topi Fidżi

  02-04-2012 21:02 Wyspy zamknięte dla turystów

  Fidżi tonie. Od środy to wyspiarskie państwo na południowym Pacyfiku zalewa potężny deszcz, który ma na swoim koncie ofiary śmiertelne i tysiące ewakuowanych. Ogłoszono zakaz wjazdu dla turystów. Za ulewy odpowiedzialność ponosi Daphne - tropikalna burza, która wciąż przybiera na sile.

  Deszcz pada na Fidżi od środy i, niestety, padać nie przestanie.

  Wszystko to za sprawą Daphne, tropikalnej burzy, która w poniedziałkowy wieczór nadciągnie nad kraj już jako cyklon. Ścieżka Daphne ma przebiegać przez południowy zachód Fidżi.

  Zmarli, liczne ewakuacje

  Aktualnie najtrudniejsza sytuacja panuje w Dystrykcie Zachodnim na wyspie Viti Levu, gdzie ogłoszono stan alarmowy.

  Zmarły tam co najmniej cztery osoby, kilka zaginęło (niewykluczone, że przywaliła ich osuwająca się ziemia), a około 11 tysięcy przebywa w tymczasowych schroniskach.

  Odcięci od świata

  Wielu mieszkańców Fidżi, a także przebywających tam turystów zostało kompletnie odciętych od świata. Nie mogą się wydostać z budynków otoczonych przez wodę, a niektórzy nie mają nawet możliwości skontaktowania się ze swoimi bliskimi czy służbami ratunkowymi.

  - Wichura zerwała linie energetyczne na Viti Levu, przez co nie ma prądu. Niektórzy z nas nie mają jak doładować baterii w telefonach komórkowych i są kompletnie odcięci od świata - mówi mieszkaniec wyspy.

  Żywioł przyczynił się do tego, że Fidżi nie mogą odwiedzać nowi turyści. Na lokalnych lotniskach lądują tylko puste samoloty, zazwyczaj nowozelandzkich linii lotniczych, które zabierają przyjezdnych z wyspy.

  Pomoc rządów Australii i Nowej Zelandii

  Sytuacja jest tak trudna, że australijski minister spraw zagranicznych Bob Carr i premier Nowej Zelandii (która też może ucierpieć na skutek wędrówki Daphne - cyklon będzie się poruszał właśnie w jej kierunku) John Key zaproponowali pomoc rządowi Fidżi.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...