Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 30°C 29°C 18°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • BP wypłaci 7,8 mld dolarów odszkodowań amerykańskim rybakom

  03-03-2012 08:35 To nie koniec kłopotów koncernu
  BP wypłaci 7,8 mld dolarów odszkodowań amerykańskim rybakom

  Platforma płonęła w kwietniu 2010 roku

  fot. PAP/EPA

  Koncern energetyczny BP zawarł ugodę z komitetem reprezentującym największą z grup osób, które domagają się odszkodowań za skutki katastrofalnego wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej w 2010 roku. Ale pozostają jeszcze roszczenia władz federalnych i stanowych.

  Ugoda obejmie kilkaset tysięcy osób, poszkodowanych w następstwie katastrofy ekologicznej, która nastąpiła na skutek wycieku ropy. Większość z nich to rybacy i właściciele nadmorskich hoteli i restauracji oraz przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą i przetwórstwem ryb i owoców morza.

  Sędzia sądu federalnego w Nowym Orleanie Carl Barbier poinformował, że proces zostanie wznowiony w poniedziałek. Sąd ma rozpatrzyć pozwy, złożone przeciwko BP przez władze federalne i stanowe. Domagają się one wielomiliardowych odszkodowań za szkody wyrządzone środowisku naturalnemu.

  Krzyżowy ogień pozwów

  Największa w dziejach branży naftowej w USA katastrofa ekologiczna doprowadziła do licznych procesów sądowych. Przede wszystkim BP i działająca jako jego podwykonawca firma usług wydobywczych Halliburton spierają się o to, kto był głównym winowajcą wycieku.

  BP zarzuca Halliburtonowi, że wykonując odwiert nie uszczelnił go prawidłowo i że użyty w tym celu cement nie odpowiadał wymogom jakościowym. Do tego istnieją jeszcze roszczenia szwajcarskiej firmy Transocean - właściciela platformy "Deepwater Horizon" - wobec BP i Halliburtona.

  BP nie poczuwa się do winy

  W wybuchu na platformie wiertniczej "Deepwater Horizon" zginęło 11 robotników. Eksplozja   spowodowała powstanie dziury w odwiercie i niekontrolowany wyciek ropy do morza. Wypływ udało się zamknąć dopiero w trzy miesiące po wybuchu, a znaczna część należącego do USA wybrzeża Zatoki Meksykańskiej została zanieczyszczona.

  W swym piątkowym oświadczeniu BP zaznaczył, że zawarcie ugody z największą grupą poszkodowanych nie oznacza przyznania się koncernu do winy.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...