Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • "Irina" coraz silniejsza

  01-03-2012 14:45 Tropikalny cyklon zbliża się do Mozambiku
  "Irina" coraz silniejsza

  Zdjęcie satelitarne cyklonu ze środy 29 lutego

  Jeff Schmaltz MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC

  Nasilający się tropikalny cyklon Irina przesuwa się nad wodami Kanału Mozambickiego. W najbliższych dniach może przynieść ulewy i silne wiatry i spowodować podtopienia na południowym wybrzeżu Mozambiku

  Cyklon "Irina" rozwinął z układu niżowego, który powstał 25 lutego w rejonie Seszeli i w ciągu tygodnia przesunął się wzdłuż północnego wybrzeża Madagaskaru. W okolicach przylądka St. Andre przerodził się w tropikalny cyklon i wciąż przybiera na sile, przesuwając się na południowy zachód nad ciepłymi wodami Kanału Mozambickiego.

  Cyklon przybiera na sile

  W środę o 15.00 przed "Iriną" ostrzegało Centrum Ostrzegania przed Tajfunami. Centrum sztormu znajdowało się wtedy 225 mil morskich na północny zachód od stolicy Madagaskaru Antananarywy. Cyklon przesuwał się na południowy zachód, a towarzyszące mu wiatry osiągały w porywach prędkości dochodzące do 111 km/h.

  Warunki sprzyjają dalszemu nasilaniu się cyklonu - jego prędkość w ciągu 12 godzin wzrosła z 35 węzłów do 60 węzłów. Według prognoz w ciągu najbliższych 36 godzin osiągnie 2 kategorię, z porywami wiatru dochodzącymi do 167 km/h.

  Mozambik czekaja ulewy i podtopienia

  "Irina" ma się nadal przesuwać na południowy zachód w kierunku południowego wybrzeża Mozambiku, a 3 marca prawdopodobnie dotrze do Maputo, stolicy tego kraju. Cyklon może spowodować silne opady, wysoki poziom pływów i podtopienia.

  W tym roku rejon Mozambiku i Madagaskaru był już nawiedzany przez tropikalne cyklony. Pod koniec stycznia przeszedł tamtędy Funso, a na początku lutego Giovanna spowodował na Madagaskarze śmierć co najmniej 31 osób.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...