Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 3°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Bobry szkodzą za miliony rocznie. Należy je odstrzelać?

  28-12-2011 09:40 Szkody spowodowane przez zwierzęta to duży problem
  Bobry szkodzą za miliony rocznie. Należy je odstrzelać?

  Bobry blokują naturalny przepływ wód

  Wikipedia.org/Groucho M

  Ponad 2,5 mln złotych wynosi wysokość rekompensat za szkody, jakie wyrządziły w tym roku na Warmii i Mazurach bobry i wilki. Do końca roku odszkodowania zostaną wypłacone ponad 900 rolnikom - zapewnia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie.

  W tym roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie (RDOŚ) wpłynęło 50 wniosków o odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki i 830 wniosków za szkody spowodowane przez bobry - informuje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Stanisław Dąbrowski.

  Dyrekcja nie ma jednak w budżecie pieniędzy na wypłatę rekompensat za straty spowodowane przez zwierzęta. Odpowiednie kwoty otrzymuje w transzach z Ministerstwa Finansów. Dąbrowski zaznaczył, że do końca roku przekazana zostanie rolnikom kwota ponad 2,25 mln zł. Natomiast RDOŚ oczekuje jeszcze na przyznanie przez ministra finansów 316 tys. złotych, co pozwoliłoby na wypłacenie w całości tegorocznych rekompensat.

  Bobrzy problem

  Przyrodnicy przyznają, że szkody spowodowane zwłaszcza przez bobry to duży problem na Warmii i Mazurach.

  Populacja tych zwierząt tuż po II wojnie wynosiła tam kilkadziesiąt sztuk. Przez kilkadziesiąt kolejnych lat tak się rozrosła, że obecnie przekroczyła 7 tysięcy osobników.

  Pozostające pod ochroną bobry blokują naturalny przepływ wód, które, zalewając łąki i pola, niszczą uprawy. Doprowadzają również do uszkodzenia infrastruktury drogowej.

  Zwierzęta łowne?

  Dąbrowski przypomniał, że w latach 90. XX wieku resort środowiska przedstawił pomysł, by bobry wpisać na listę zwierząt łownych. Polski Związek Łowiecki jednak nie przystał na to z dwóch powodów. Po pierwsze na myśliwych spadłby obowiązek wypłaty odszkodowań za straty spowodowane przez bobry. Związek obawiał się także fali krytyki po tym, jak zwierzęta dotąd chronione miałyby być eliminowane poprzez odstrzał.

  Dodał, że na Białorusi, Litwie, Łotwie, w Obwodzie Kaliningradzkim, Estonii, Finlandii i Szwecji bobry należą do zwierząt łownych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...