Informacje
 • Sprawdź, na co możesz zachorować jesienią

  17-09-2011 17:48 Nadchodząca pora roku niesie ze sobą infekcje
  Sprawdź, na co możesz zachorować jesienią

  Fronty mają znaczenie, zwłaszcza gdy chodzi o twoje zdrowie

  Shutterstock

  Są takie schorzenia, w których istnieje wyraźny związek między pojawianiem się i zni­kaniem niektórych objawów, a czynnikami meteorolo­gicznymi. Są to choroby meteorotropowe. Jesienią należą do nich nadciśnienie, choroby wrzodowe i dobrze nam znane przeziębienie. Poznaj, jak się przed nimi bronić.

  Katar oraz choroby gardła, krtani i tchawicy mają związek ze zmianami pogody i ochłodzeniem. Najrzadziej chorują na tzw. przeziębienie, ludzie przy prawidłowym stosunku powierzchni ciała do jego ciężaru. Problem pojawia się, gdy mamy nadwagę lub chorujemy na otyłość.

  - Otyli w większym stopniu pocą się, więc przy niskich temperaturach dodatkowo wychładzają organizm i łatwiej się przeziębiają - tłumaczy dietetyk, Ilona Ciechecka.

  Osoby z nadmiarem ciała powinny więc zrzucić zbędne kilogramy, najlepiej stosując zbilansowaną dietę i regularną aktywnośc fizyczną.

  Fronty szkodzą sercu

  Z kolei za wystąpienie zawałów odpowiadają chłodne fronty atmosferyczne. Przy nagłych zmianach pogody częściej występują bóle serca u osób z chorobą wieńcową.

  - Wzrost częstości ostrych zdarzeń kardiologicznych obserwujemy w środowisku atmosferycznym zimnym, wilgotnym i wietrznym, czyli jesienią i zimą – mówi Cichecka, na codzień pracująca z osobami z chorobą wieńcową.

  Pomóż sobie dietą

  - Osoby chorujące na serce powinny dbać o odpowiednie zbilansowanie diety w magnez, łącznie z witaminą B6 - podpowiada dietetyk.

  Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia i centralnego układu nerwowego. Działa uspokajająco, zapobiega zaburzeniom rytmu serca.

  Wrzody przychodzą z ochłodzeniem

  Powszechnie znane jest zjawisko zwiększonej liczby zachorowań lub zaostrzeń choroby wrzodowej w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym. - Dzieje się tak, ponieważ oso­by chorujące na chorobę wrzodową, wykazują większą wrażliwość na promieniowanie nadfioletowe, a ono jest znacznie większe w czasie jesieni i zimy - wyjaśnia Cichecka.

  - Promie­niowanie nadfioletowe pobudza wytwarzanie histaminy, która z kolei może wpływać na zwiększone wydzielanie kwasu solnego w żołądku, a nadkwasota sprzyja powstawaniu i zaostrzeniu choroby wrzodowej – dodaje.

 • ..
  Nie wiesz dlaczego mam chore? Od kilku dni jestem chora, ale także się odchudzam. Nawet nie chcę w ogóle jeść. Bo jestem bardzo chude na miesiąc.
  ~Alicja /2011-09-18 13:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...