Informacje
 • Lee i Irene zabijają amerykańską zatokę

  17-09-2011 19:36 Sprawdźcie, jak to się dzieje
  Lee i Irene zabijają amerykańską zatokę

  Zatoka Chesapeake przed i po

  NASA

  Wraz z nurtem położonej we wschodniej części Stanów Zjednoczonych rzeki Susquehanna, do Zatoki Chesapeake napłynęło sporo śmieci, ścieków, gruzu i błota, które niszczą podwodne środowisko naturalne. Winę za niszczenie zbiornika ponoszą tropikalna burza Lee i huragan Irene.

  Lee i Irene wywołały falę ulewnych deszczów, w wyniku których doszło do podtopień. Woda, która spływała z lądu do rzeki Susquehanna, a wraz z jej nurtem do Zatoki Chesapeake, zawierała sporo nieczystości. Zatoka straciła swój pierwotny kolor. Od roku 1967 tylko dwa wydarzenia zdążyły tak mocno wpłynąć na jej stan - tropikalna burza Agnes z 1972 roku i topnienie śniegu, które miało miejsce w 1996 roku.

  Widać dużą różnicę

  - Zdjęcia tego typu powstają, żeby móc ocenić, jaki jest stan wód. Obrazy satelitarne pomagają też sprawdzić wiarygodność innych źródeł, takich, jak na przykład pomiary z łodzi - mówi Mark Trice z Departamentu Złóż Naturalnych w stanie Maryland.

  Na pierwszym z obrazków, datowanym na 23 sierpnia, widać Zatokę i jej niczym niezmącone wody.

  Kolejne zdjęcie, pochodzące z 30 sierpnia, to obraz uzyskany zaraz po przejściu nad Zatoką huraganu Irene. Woda, która zazwyczaj na zdjęciach satelitarnych ma kolor czarny, jest brązowa i zielona.

  Na trzeciej grafice, z 13 września, widać, jak błotnista kołdra pokrywa ponad połowę wód powierzchniowych w zatoce. To efekt przejścia burzy tropikalnej Lee.

  Wody pokryte szkodliwa zupą

  Mieszanka błota i gruzu jest szkodliwa dla Zatoki z wielu powodów. Kiedy znajduje się na wodach, przepuszczalność powietrza drastycznie się zmniejsza, przez co obumierają podwodne flora i fauna. Kiedy tropikalna burza Agnes przeszła nad wschodnią częścią USA, bardzo zaszkodziła środowisku - rybacy wyławiali uszkodzone  ostrygi i małże.

  Na dnie nie ma czym oddychać

  Razem z błotem do rzek napływają również używane przez rolników nawozy. Pomagają one rozrastać się fitoplanktonowi. Kiedy fitoplankton obumiera, tonie i rozkłada się, stając się pożywką dla oddychających tlenem bakterii. Strefy, w których brakuje tlenu ponieważ pochłaniają go bakterie, nazywane sa martwymi strefami. Życie na ich obszarze nie może istnieć. Co roku takie martwe strefy rozwijają się w Zatoce Chesapeake.

  Lee i Irene mają już za sobą zanieczyszczenie nowojorskiej rzeki Hudson

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...