Informacje
 • "Chopin" wypłynął na pełnych żaglach. Kierunek: Martynika

  17-09-2011 08:40 To kontynuacja zeszłorocznej "Szkoły pod Żaglami"

  "Chopin" wypływa z szczecińskiego portu

  TVN24

  W sobotę rano z portu w Szczecinie wypłynął w kierunku Martyniki wyremontowany żaglowiec "Fryderyk Chopin". Na jego pokładzie jest 30 uczniów, którzy wreszcie będą mogli kontynuować rejs, przerwany rok temu przez sztorm. Żaglowiec stracił wówczas oba maszty.

  W tegoroczny rejs wypływa ta sama młodzież, co przed rokiem. Zeszłoroczna "Szkoła pod Żaglami" została przerwana, gdy podczas sztormu żaglowiec stracił oba maszty. Musiał zostać odholowany do angielskiego portu.

  Po nieszczęśliwym wypadku sądzono, że naprawa potrwa krótko, a rejs będzie wznowiony. Doprowadzenie żaglowca do stanu idealnego trwało jednak aż pół roku. W tym czasie młodzież cierpliwie czekała na spełnienie obietnicy o powrocie na morze.

  Teoria w parze z praktyką

  Żeby dostać się na pokład legendarnego żaglowca trzeba najpierw zostać wolontariuszem i angażować się w pomoc osobom starszym. Na podstawie wyników pracy oraz zawodów sportowych wyłaniani są załoganci.

  Uczniowie są podzieleni na trzy równe zespoły (zwane wachtami) i pełnią służbę pokładową, zmieniając się co 4 godziny. W tym rytmie mają 4 godziny służby i 8 godzin odpoczynku. Przez pięć godzin, od śniadania do obiadu mają zajęcia szkolne.

  Podczas rejsu zajęcia zorganizowane są według konkretnych problemów - lekcje ze wszystkich przedmiotów przenikają się. Na przykład prowadzone na morzu lekcje fizyki dotyczą meteorologii czy teorii żeglowania, a biologii - śródziemnomorskiej fauny i flory.

  Codziennie z każdej wachty oddelegowuje się kolejnego ucznia do służby kambuzowej, dzięki temu kucharz ma zawsze pomoc trzech osób w przygotowywaniu oraz wydawaniu posiłków.

  Kiedy żaglowiec płynie, lekcje odbywają się każdego dnia. Przerwy w zajęciach są w czasie postojów w porcie. Na pokładzie zostaje nieliczna wachta. Reszta załogi może zwiedzić miasto lub wybrać się na nieco dalszą wycieczkę.

  Kurs na Martynikę

  Trasa "Fryderyka Chopina" przebiegała będzie przez Morze Północne, Anglię, Maderę (Portugalia), Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, aż do Fort de France na Martynice.

  W czasie drugiego semestru nauki trwał będzie rejs powrotny przez Azory, europejskie porty kanału La Manche oraz Morza Północnego.

 • dlaczego?
  a moja Ania płynie a ja nie jestem w żadnej partii i co Wt na to?
  ~tatoAni /2011-09-30 21:41
 • Wypłyneli za friko
  Co to za bzdury!, jakie PO, przecież te dzieciaki wygrały eliminacje, wystarczy wpisać w google, a nie pisać potem takich głupot, że to dzieci bogaczy, to głównie młodzież z rodzin wielodzietnych. Najlepiej pluć jadem, jak nie używa się rozumu, ale innej części ciała..
  ~sailer /2011-09-17 23:06
 • Internauci
  Moje dziecko tam płynie i nie jestem członkiem żadnej partii.
  Zastanówcie się co piszecie. Nie zasługujemy na obrażanie nas
  ~rodzic /2011-09-17 22:40
 • zazdrość
  Kobieto ,jak masz taką prostą receptę na taki rejs to opatentuj ją.Co robisz jeszcze na lądzie ?
  ~kasia /2011-09-17 17:16
 • Kap K.Baranowski to człowiek wielkiego formatu !
  Latem tego roku w Olsztynie osobiście słuchałem takiego dzielnego człowieka.
  Ujął mnie swoją otwartością, opowieściami o żonie, morzu, tym że pokonał żywioły, nieświadomy zagrożenia.
  Nagrodziłem pana Krzysztofa brawami za szczerość i pikanterię z jego opowieści.
  Moim zdaniem, młodzi ludzie pod jego przemożnym wpływem będą kiedyś ludżmi otwartego umysłu i wielkiego formatu jak ich można powiedzieć nauczyciel.
  Pozdrawiam z wyrazami wielkiego szacunku dla pana Krzysztofa.
  Życzę Stopy wody pod kilem.
  ~SzachMat /2011-09-17 16:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...