Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 16°C 15°C 2°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Obrońcy owiec wracają w Tatry

  15-09-2011 19:30 WWF podarowało bacom psy
  Obrońcy owiec wracają w Tatry

  Przeznaczeniem owczarka podhalańskiego jest strzeżenie owiec

  TVN24

  Organizacja ekologiczna WWF Polska przekazała w czwartek bacom wypasającym owce na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego trzy owczarki podhalańskie. Psy mają nie tylko pilnować stad przed wilkami, lecz także powinny przywrócić tradycyjny krajobraz górskich hal.

  - Owczarki pomogą nie tylko chronić stada owiec i przyrodę, ale jednocześnie zachować wartości kulturowe Tatr - powiedział PAP Paweł Średziński z WWF Polska.

  Oswoją się przed nadchodzącym sezonem

  Młode owczarki, które trafiły do baców, spędzą jesień i zimę ze stadem, które będą chronić w następnym sezonie pasterskim.

  - Przez czas spędzony ze stadem owiec szczeniaki oswoją się ze zwierzętami gospodarskimi, za których bezpieczeństwo będą odpowiadać. Jak pokazują nasze doświadczenia, pies pasterski jest niezastąpionym stróżem owiec, o ile proces jego oswajania ze stadem odbędzie się jeszcze w okresie szczenięcym - przekonuje Natalia Kryt z WWF Polska, która realizuje projekt "Duże drapieżniki w Polsce".

  Owczarki mają instynkt

  Obrońcy przyrody sądzą, że przekazanie owczarków bacom ma szczególne znaczenie nie tylko dla ochrony owiec przed drapieżnikami, lecz także dla ocalenia polskiej rasy psów pasterskich. Liczba owczarków pracujących przy ochronie owiec w ostatnich latach systematycznie spada, wiele psów wykonuje zadania sprzeczne ze swoja naturą - pracują m.in. jako psy do pilnowania budynków lub są tzw. psami pokojowymi.

  - Ważne jest dla wypasu kulturowego, jaki prowadzony jest na terenie Tatr, aby owcom towarzyszyły rodzime owczarki, które niestety coraz rzadziej można spotkać na pastwiskach. Często są one zastępowane nierasowymi pieskami, które nie spełniają swojej roli tak dobrze, jak owczarki podhalańskie - powiedział Średziński. Jak zaznaczył, brak kontaktów owczarków z owcami może spowodować zanik ich pierwotnego instynktu każącego bronić stada.

  Psy zapobiegają stratom

  Wypas kulturowy owiec jest prowadzony w Tatrzańskim Parku Narodowym od 1981 roku. Związany jest z nim nie tylko obowiązek tradycyjnego wytwarzania serów owczych, lecz także utrzymywania rodzimych gatunków zwierząt oraz dawnych zwyczajów i form gospodarowania.

  Na chwilę obecną w Tatrach siedmiu baców wypasa około 1,2 tys. owiec. Dzięki temu istnieją łąki śródleśne, które, nie używane, zarosłyby lasem. Owce przyczyniają się również do masowego kwitnięcia krokusów.

  WWF Polska już od kilku lat przekazuje hodowcom owiec psy pasterskie, które skutecznie chronią stada przed atakiem wilków. Dotychczas ekolodzy przekazali 24 owczarki hodowcom z Polski południowej i północno-wschodniej. To bardzo potrzebna inicjatywa. Co roku na południu kraju wilki zagryzają kilkaset owiec. Odszkodowania za poniesione straty wypłacają hodowcom wojewódzkie Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska.

  Zdaniem Średzińskiego, każdy z hodowców powinien mieć nakaz stosowania ochrony stad przed drapieżnikami właśnie przy pomocy owczarków i pastuchów elektrycznych

  - Jeżeli owce są odpowiednio chronione, to zmniejsza się ryzyko ataku wilków, a co za tym idzie, liczba odszkodowań - ocenił.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...