Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • W tę niedzielę krowy będą świętować

  13-09-2011 12:03 Cieszy się też ptactwo wodne
  W tę niedzielę krowy będą świętować

  "Święto Krów" nad Wartą

  sxc.hu

  Mleczne przysmaki, pokaz krowich piękności i nauka dojenia to niektóre z atrakcji "Święta Krowy", organizowanego w najbliższą niedzielę przez Park Narodowy "Ujście Warty". W 10-lecie istnienia parku pełnego siedlisk dzikich ptaków będzie też często mowa o tym, jak ważną rolę w ich ochronie odgrywa bydło domowe.

  Jak przypomina Łukasz Cieślik z Parku Narodowego "Ujście Warty", wypas krów i koni sprzyja kształtowaniu siedlisk dla dzikich ptaków. Podmokłe łąki, dominujące w krajobrazie tego parku, w krótkim czasie zarastają. Najpierw pojawiają się na niej ziołorośla i trzcina, następnie wierzby, aż w końcu zmienia się w las łęgowy, który ptaki wodne i błotne omijają z daleka.  W sukurs przyrodnikom przychodzą jednak rolnicy, którzy wypasają tam ok. 3 tys. sztuk bydła i kilkaset koni. Dzięki temu tereny "Ujścia Warty", parku położonego w Chyrzynie k. Kostrzyna nad Odrą nadal są jedną z największych ostoi ptactwa wodnego i błotnego w Środkowej Europie.

  Lekcja dojenia i wystawa krów

  Odwiedzając w niedzielę siedzibę dyrekcji Parku w Chyrzynie będzie okazja, by w plenerowej atmosferze wziąć udział w kilku prelekcjach poświęconych ptakom, rybom i znaczeniu mokradeł w świecie przyrody.

  W programie są także konkursy dojenia krowy (na fantomie) i mini wystawa krów. Gościom zaprezentują się lokalne zespoły ludowe, a miejscowe gospodynie przygotują wiele przysmaków z mleka.

  Ofertę uzupełniają dwie wystawy fotograficzne, warsztaty i kramy z przyrodniczymi pamiątkami.

  Wyjątkowy na skalę Europy

  W parku "Ujścia Warty" występuje ponad 270 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Rozlewiska i łąki to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków migrujących, przede wszystkim dzikich gęsi. Jesienią ich liczba sięga na tym terenie 60-80 tys. osobników, choć zdarzały się lata, kiedy było ich nawet 200 tys.

  W ramach obchodów 10-lecia Parku na piątek zaplanowana jest uroczysta rada naukowa parku.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...