Informacje
 • Etna wypluła lawę, żużel i bomby wulkaniczne

  11-09-2011 12:11 13 erupcja wulkanu w tym roku
  Etna wypluła lawę, żużel i bomby wulkaniczne

  ISS obserwuje wybuchy Etny

  NASA

  Etna ma sposób na ostrzeżenie wulkanologów przed potężną erupcją – od 8 rano w czwartek dymiła, wyrzucała z siebie popiół i fontanny lawy z nowo powstałego na południowym wschodzie krateru. Gęste chmury popiołu doprowadziły do zamknięcia na jakiś czas przestrzeni powietrznej wokół wulkanu.

  Wiatr wiejący w kierunku południa i południowego wschodu poniósł pył wulkaniczny w okolice lotniska Fontanarossa paraliżując na nim loty.

  Wybuchy trwały kilka godzin. Wystarczyło to jednak wszystkim turystom, którzy wybrali się tego dnia na Etnę zobaczyć z bliska, jak wygląda erupcja. Podczas gdy lawa płynęła Wolą Doliną (Valle del Bove), popiół zasypał niewielkie miejscowości położone u jej podnóża.

  Strombolijska erupcja Etny

  W czwartek około godz. 11 po wschodniej stronie Etny, w okolicach Valle del Bove, doszło do tzw. strombolijskiej erupcji wulkanu. Oznacza to, że Etna gwałtownie wyrzucała z siebie w regularnych odstępach czasu zakrzepniętą lawę, w postaci żużlu, lapilli czy bomb wulkanicznych, na wysokość do kilkudziesięciu metrów. Około godziny 14 wydobył się z jej czeluści stop lawy. Nieco później, o 15:45, Etna zaczęła wyrzucać z siebie fontanny lawy, którym towarzyszyły chmury popiołu – można było przeczytać w notatce sporządzonej przez włoski instytut geofizyki i wulkanologii w Katanii.

  Po włosku Mongibello

  W średniowieczu Etna nazywana była przez mieszkańców wyspy Mongibello. Jest to aktualnie najwyższy i największy stożek wulkaniczny w Europie. Jego obwód u podnóża wynosi 145 km, a wysokość 3340 m n.p.m., co na skutek wybuchów ulega zmianom.

  Historia Etny sięga trzeciorzędu. To typowy przykład stratowulkanu - góry w kształcie stożka, która powstała w miejscu wybuchu wulkanu z produktów jego erupcji. Wulkan ma ponad 270 bocznych kraterów. Na jego wschodnim stoku powstała rozpadlina o stromych ścianach i głębokości 1000 metrów (Valle del Bove). Dolne stoki wulkanu są gęsto zaludnione. Rozpościerają się również na nich pola uprawne, winnice i sady.

  W tym roku to już 13 niegroźna erupcja wulkanu, który znacznie utrudnia życie mieszkańcom jego podnóży.

   

   

   

   

   

   

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...