Informacje
 • Nie odnaleziono kobiety, która wypadła z promu

  09-08-2011 16:50 Na Bałtyku sztorm i trudne warunki - zakończono akcję ratunkową
  Nie odnaleziono kobiety, która wypadła z promu

  Prawdopodobne miejsce wypadku

  targeo.pl

  Zakończono poszukiwania pasażerki litewskiego promu, która we wtorek rano najprawdopodobniej wypadła za burtę. Akcję na Bałtyku prowadzono z wody oraz powietrza. Kobiety nie odnaleziono.

  Jak poinformował Edmund Kosiarz PAP z Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni, poszukiwania zakończono ze względu na nikłe szanse odnalezienia kobiety żywej. Przeszkodą były także złe warunki atmosferyczne - duża fala i silny wiatr, panujące na Bałtyku.

  - Zakończyliśmy aktywną akcję, nasza jednostka wraca już z rejonu poszukiwań, ale co dwie godziny będziemy wysyłać komunikat do wszystkich jednostek znajdujących się w pobliżu prawdopodobnego miejsca zdarzenia. Zaapelujemy w nim o baczne obserwowanie powierzchni Bałtyku - powiedział Kosiarz.

  Nie byli w stanie stwierdzić, kiedy wypadła

  O zaginięciu pasażerki promu "Vilinius Seaways" Centrum poinformowano tuż przed godz. 8. Załoga promu płynącego w kierunku Litwy nie była w stanie określić, w którym punkcie trasy kobieta wypadła za burtę. Wiadomo było, że pasażerka widziana była ostatnio tuż przed godz. 6, kiedy prom znajdował się na wysokości Ustki. Nieobecność kobiety odkryto, gdy jednostka osiągnęła Rozewie. Poszukiwania obejmowały więc odcinek trasy promu między tymi dwoma miejscowościami.

  W trwającej od rana akcji brały udział jednostki pływające Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz Straży Granicznej. Przez jakiś czas w poszukiwaniach pomagały też śmigłowce ratownicze "Anakonda" oraz samolot patrolowy "Bryza" Marynarki Wojennej.

  Sztorm powstrzymał poszukiwania

  Po kilku godzinach, ze względu na silny wiatr i wysoką falę, samolot i śmigłowce zostały odwołane z rejonu poszukiwań, a na miejsce wysłano jednostkę pływającą Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Ok. godz. 16 jednostka ta zakończyła akcję w newralgicznym rejonie i popłynęła w kierunku lądu. W drodze powrotnej załoga miała obserwować powierzchnię akwenu.

  Jak dodał Kosiarz, w początkowej fazie poszukiwań brał udział litewski prom "Vilinius Seaways". Ze względu na pogarszającą się pogodę oraz dobro pozostałych pasażerów, w końcu załoga promu postanowiła popłynąć do portu docelowego na Litwie.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...