Informacje
 • Pomóż rozszyfrować starożytny papirus

  26-07-2011 15:32 Rusza społecznościowy projekt naukowy
  Pomóż rozszyfrować starożytny papirus

  Jeden z papirusów, czekających na odczytanie

  ancientlives.org

  We wtorek ruszył innowacyjny społecznościowy projekt naukowy. W ręce internautów na całym świecie trafiły tysiące starożytnych papirusów, dotychczas dostępnych niewielkiej grupie oksfordzkich badaczy antyku. To wydarzenie bez precedensu w historii nauki.

  Użytkownicy platformy Zooniverse i "Życie starożytnych" (ang. "Ancient Lives") pomogą naukowcom odszyfrować informacje, z którymi nie radzą sobie nie tylko ma zespoły badawcze, ale także komputery.

  Co kryje miasto ryby?

  Zbiór udostępniony przez papirologów z Uniwersytetu Oksfordzkiego zawiera dokumenty sporządzone przez mieszkańców antycznego Miasta Ostronosej Ryby (po grecku: Oxyrhynchos), znajdującego się w Środkowym Egipcie, około 160 kilometrów na południe od Kairu. Odkryte na początku XX wieku papirusy, ukazują życie ludzi z okresu rzymskiego. Znajdują się na nich nie tylko codzienne bazgroły, takie jak przepisy kulinarne, ale także unikatowe fragmenty pieśni czy korespondencja.

  Jak działa projekt

  Zadaniem internatów będzie pomoc w transkrypcji papirusów, które dla ludzi pozostawały niedostępne przez wieki. Dla blisko półmilionowej rzeszy użytkowników projektów Zooniverse udzielenie takiego wsparcia naukowcom będzie również okazją do samodzielnego odkrywania życia starożytnych, w tym jego wielu nawet bardzo prywatnych szczegółów.

  - To co robimy jest przeniknięte duchem współpracy, dzielenia się wiedzą i naszymi zbiorami - wyjaśnia dr Dirk Obbink, filolog klasyczny i papirolog z Oksfordu. - Chcemy przygotować transkrypcję tak wielu dokumentów, jak jest to tylko możliwe, a później dokonać rekonstrukcji oryginalnych tekstów. Jedna czy nawet kilkanaście par oczu to w tym wypadku za mało, także dlatego, że nawet doświadczonym naukowcom może coś umknąć. Dzięki Zooniverse każdy może nam pomóc, jednocześnie wiele na tym korzystając - dodaje.

  I Ty możesz być archeologiem

  "Życie starożytnych" jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych, pod adresem www.ancientlives.org.

  Projekt to efekt współpracy papirologów z Oksfordu, brytyjskiego Towarzystwa Badania Egiptu oraz konsorcjum czołowych brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów i instytucji badawczych, które powołały do życia  platformę Zooniverse.

  Projekt startuje w polskiej i greckiej wersji językowej dzięki pomocy koordynatorów Zooniverse w naszym kraju i partnerów konsorcjum, dr hab. Lecha Mankiewicza, dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Jana Pomiernego, wydawcy portalu Astronomia.pl.

  W Polsce wsparcia przy "Życiu starożytnych" udzieli również naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego: prof. dr hab. Włodzimierz Godlewski z Zakładu Archeologii Egiptu i Nubii oraz prof. dr hab. Tomasz Derda z Zakładu Papirologii.

 • Super
  pomysł. Już kilka udało ( chyba :P ) mi się przetłumaczyć, projekt na 6 :)
  ~papiirusik /2012-10-06 17:59
 • WIEM !!!
  To jest przepis na antyczny bimber
  ~hlor /2012-10-05 21:31
 • ogarnąć się!!!!
  Jak zwykle dziwią mnie obraźliwe komentarze. Przecież jest to coś dla chętnych. Nikt nie przystawia Wam broni do głowy, żebyście wzięli w tym udział albo komentowali go politycznie. Nie widzę związku.
  Uważam projekt za genialny i godny pochwały. Możemy przyczynić się jako zwykłe szaraczki do czegoś na prawdę wielkiego!!! Na dobrą sprawę, każdy kto umie czytać może pomóc. Przypominam, że chociażby szyfry znanego Amerykańskiego mordercy Zodiac'a zostały złamane przez emerytowanych nauczycieli przy niedzielnym śniadaniu.
  Ja tam popieram!!! :)
  I oczywiście zachęcam, bo jest to świetna zabawa!!
  e.
  ~eva /2011-07-27 11:15
 • Do komentujących: Przestańcie ..
  chrzanić głupoty. Jak nie macie nic sensownego do napisania w komentarzach, to nie piszcie.

  Sam projekt jest bardzo ciekawy, bo faktycznie czasami potrzeba świeżego spojrzenia nowej osoby na jakąś sprawę, żeby udało się wyciągnąć jakieś nowe wnioski, czy rozszyfrować starożytny alfabet :).
  ~Qdlaty /2011-07-27 08:53
 • Słabo znam ten język, ale
  tam coś jest o Chrystusie Kaczyńskim, zbawcy narodu, jest tez fragment o jakimś świętym Antonim Matzierewitzu - patronie wszelkich machin latających
  ~doc /2011-07-27 00:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...