Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 9°C 1°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Morze Czerwone znikło w piasku

  25-07-2011 15:19 Samum nadszedł z Sudanu
  Morze Czerwone znikło w piasku

  Burza piaskowa nad Morzem Czerwonym

  MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC

  Pióropusze brunatnego pyłu, unoszące się u wybrzeży Afryki nad Morzem Czerwonym, uchwycił specjalny skaner MODIS, umieszczony na satelicie NASA. Burza piaskowa pojawiła się w regionie w połowie lipca i unosiła przez kilka kolejnych dni, szczelnie zasłaniając obraz lądu i morza.

  Pył widniejący u wybrzeży Sudanu był na tyle gruby, aby całkowicie ukryć ląd i Morze Czerwone. Najgrubsza warstwa przykryła też Arabię Saudyjskią, a im dalej na południe w kierunku Erytrei i Jemenu, tym chmura piasku była coraz rzadsza.

  Burze piaskowe i susze w regionie najczęściej dotykają Sudan. Zgodnie z CIA World Factbook, na skutek trudnych warunków klimatycznych, w tym kraju jest mniej niż 10 proc. gruntów ornych, a uprawy stałe dotyczą niecałego procenta. 

  Burza nagrzanego piasku

  Burza piaskowa to zjawisko atmosferyczne wywoływane przez wtargnięcie chłodnego powietrza polarnego na ciepłe obszary pustynne i półpustynne. Powstaje na skutek konwekcji powietrza, kiedy to promienie słoneczne rozgrzewają piasek, podgrzewając tym samym masy powietrza znajdujące się bezpośrednio nad nim. To powoduje wzniesienie się gorącego powietrza, zmianę ciśnienia i powstanie silnego wiatru.

  Największe z burz piaskowych sięgają nawet 2,5 km wysokości. Najczęściej występują na Wielkich Równinach w USA, na Półwyspie Arabskim, Pustyni Gobi i Saharze.

  Ciekawostką jest, że można zaobserwować je także na Marsie. Tam potrafią pokryć nawet całą planetę i trwają do kilkuset dni.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...