Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 9°C 1°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • Japończycy z terenów dotkniętych trzęsieniem na wakacjach w Polsce

  25-07-2011 14:42 Dzieci spędzą dwa tygodnie w Starej Wsi
  Japończycy z terenów dotkniętych trzęsieniem na wakacjach w Polsce

  Obraz Japonii po marcowym rzęsieniu ziemi

  TVN24

  Grupa 30 japońskich dzieci z terenów najbardziej zniszczonych podczas niedawnego trzęsienia ziemi przyleciała w niedzielę do Polski na dwutygodniowe wakacje. Wraz z polskimi dziećmi młodzi Japończycy odpoczywają w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki "Dojo-Stara Wieś" koło Przedborza w woj. łódzkim.

  Organizatorami wypoczynku w ramach akcji "Most solidarności - polskie wakacje dla dzieci z Japonii" jest Polski Związek Karate Tradycyjnego, który od lat propaguje tradycje i kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni.

  Do Polski przyleciała grupa 30 dzieci w wieku od 12 do 17 lat, którym towarzyszy troje opiekunów. Wraz z japońskimi gośćmi wypoczywa grupa ok. 40 polskich dzieci.

  Jak Polak z Japończykiem

  Podczas wspólnego pobytu w Centrum dzieci będą uczestniczyć w treningach karate tradycyjnego i grach zespołowych. Zaplanowano naukę języka polskiego dla dzieci z Japonii i japońskiego dla polskich dzieci, spływ kajakowy Pilicą oraz wycieczki do Przedborza, Krakowa i Wieliczki.

  Dzień przed odlotem do Japonii - 9 sierpnia - dzieci wyjadą do Warszawy, gdzie odwiedzą ambasadę Japonii, zwiedzą Pałac Prezydencki i spotkają się z małżonką prezydenta RP Anną Komorowską. Zaplanowano też zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

  Dojo zaczyna się w Polsce

  Organizatorzy akcji liczą, że pobyt w "Dojo-Stara Wieś" może mieć symboliczne znaczenie dla młodych Japończyków, bowiem "Dojo" w języku japońskim oznacza "początek drogi".

  Patronat honorowy nad akcją "Most solidarności - polskie wakacje dla dzieci z Japonii" objął Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Przewodniczącym Komitetu Honorowego jest b. prezydent Lech Wałęsa, który niespełna dwa lata temu dokonał otwarcia "Dojo-Stara Wieś". Uroczystości połączone były wówczas z centralnymi obchodami 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią.

  Nowy początek w Starej Wsi

  "Dojo-Stara Wieś" to kompleks sportowo-noclegowy, unikalny w skali europejskiej i światowej, zbudowany na wzorach architektury japońskiej. Jest przystosowany zarówno do prowadzenia treningów sportowych, jak i do zajęć przybliżających inne formy kultury japońskiej, m.in. poezję haiku, kaligrafię, origami, ikebanę, bonsai.

  Budowę Centrum rozpoczęto w 2003 roku. Ośrodek powstał głównie z funduszy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z zasobów Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Finansowego wsparcia udzielił także dwukrotnie rząd Japonii.

  Zobacz galerię zdjęć z przyjazdu młodzieży japońskiej do ośrodka w Starej Wsi:

   

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...