Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 20°C 10°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Japończycy z terenów dotkniętych trzęsieniem na wakacjach w Polsce

  25-07-2011 14:42 Dzieci spędzą dwa tygodnie w Starej Wsi
  Japończycy z terenów dotkniętych trzęsieniem na wakacjach w Polsce

  Obraz Japonii po marcowym rzęsieniu ziemi

  TVN24

  Grupa 30 japońskich dzieci z terenów najbardziej zniszczonych podczas niedawnego trzęsienia ziemi przyleciała w niedzielę do Polski na dwutygodniowe wakacje. Wraz z polskimi dziećmi młodzi Japończycy odpoczywają w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki "Dojo-Stara Wieś" koło Przedborza w woj. łódzkim.

  Organizatorami wypoczynku w ramach akcji "Most solidarności - polskie wakacje dla dzieci z Japonii" jest Polski Związek Karate Tradycyjnego, który od lat propaguje tradycje i kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni.

  Do Polski przyleciała grupa 30 dzieci w wieku od 12 do 17 lat, którym towarzyszy troje opiekunów. Wraz z japońskimi gośćmi wypoczywa grupa ok. 40 polskich dzieci.

  Jak Polak z Japończykiem

  Podczas wspólnego pobytu w Centrum dzieci będą uczestniczyć w treningach karate tradycyjnego i grach zespołowych. Zaplanowano naukę języka polskiego dla dzieci z Japonii i japońskiego dla polskich dzieci, spływ kajakowy Pilicą oraz wycieczki do Przedborza, Krakowa i Wieliczki.

  Dzień przed odlotem do Japonii - 9 sierpnia - dzieci wyjadą do Warszawy, gdzie odwiedzą ambasadę Japonii, zwiedzą Pałac Prezydencki i spotkają się z małżonką prezydenta RP Anną Komorowską. Zaplanowano też zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

  Dojo zaczyna się w Polsce

  Organizatorzy akcji liczą, że pobyt w "Dojo-Stara Wieś" może mieć symboliczne znaczenie dla młodych Japończyków, bowiem "Dojo" w języku japońskim oznacza "początek drogi".

  Patronat honorowy nad akcją "Most solidarności - polskie wakacje dla dzieci z Japonii" objął Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Przewodniczącym Komitetu Honorowego jest b. prezydent Lech Wałęsa, który niespełna dwa lata temu dokonał otwarcia "Dojo-Stara Wieś". Uroczystości połączone były wówczas z centralnymi obchodami 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią.

  Nowy początek w Starej Wsi

  "Dojo-Stara Wieś" to kompleks sportowo-noclegowy, unikalny w skali europejskiej i światowej, zbudowany na wzorach architektury japońskiej. Jest przystosowany zarówno do prowadzenia treningów sportowych, jak i do zajęć przybliżających inne formy kultury japońskiej, m.in. poezję haiku, kaligrafię, origami, ikebanę, bonsai.

  Budowę Centrum rozpoczęto w 2003 roku. Ośrodek powstał głównie z funduszy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z zasobów Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Finansowego wsparcia udzielił także dwukrotnie rząd Japonii.

  Zobacz galerię zdjęć z przyjazdu młodzieży japońskiej do ośrodka w Starej Wsi:

   

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....