Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Ekologia: nowoczesna toaleta bez wody i prądu

  24-07-2011 08:16 Kanadyjczycy pracują nad wychodkami dla Trzeciego Świata
  Ekologia: nowoczesna toaleta bez wody i prądu

  Ekologiczna toaleta

  sxc.hu

  Kanadyjscy konstruktorzy pracują nad projektem toalety, w której nie potrzeba wody ani prądu. Grant na jej budowę, w wysokości trzech milionów dolarów, przyznała fundacja Billa i Melindy Gatesów, a konkuruje o niego osiem zespołów.

  Projekt "Reinvent the Toilet" (wymyśl toaletę na nowo), ma w założeniu rozwiązać problem toalet w biednych krajach. Przede wszystkim jednak, jak fundacja Gatesów informuje na swojej stronie internetowej, ma podwyższyć stan higieny tam, gdzie nie ma co liczyć na system ścieków i ich oczyszczania. Problem, związany m.in. z chorobami wywoływanymi niewystarczającą higieną, dotyczy aż 40 proc. ludności świata.

  Jak to działa

  W założeniu toalety mają działać tak, by nie potrzebowały wody i elektryczności, zaś ścieki mają być przetwarzane na czystą wodę, nawóz, dwutlenek węgla i energię. Do tego koszt działania takiej zaawansowanej technologicznie toalety nie może przekraczać pięciu centów na osobę, a ścieki muszą być przetwarzane w ciągu 24 godzin.

  Jak podał portal internetowy kanadyjskiego nadawcy publicznego CBC, grupa inżynierów z Uniwersytetu w Toronto ma już projekt, w którym ścieki są suszone bez użycia środków chemicznych a do dezynfekcji służą promienie ultrafioletowe.

  Higiena to zysk

  Fundacja Gatesów zwraca uwagę, że lepszy poziom higieny ma wymierne skutki finansowe. Z obliczeń Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że każdy dolar wydany na poprawę higieny oznacza dziewięć dolarów zysków w postaci wyższej wydajności, mniejszej liczby chorób i niższych wydatków na opiekę zdrowotną. Do tego dochodzą niewymierne finansowo kwestie, jak zwiększone poczucie godności, prywatności i bezpieczeństwa. Problemem biednych krajów jest bowiem to, że brak toalet oznacza korzystanie z lasu, rowu, a więc miejsc niczym nieosłoniętych, czy wręcz ulic.


  Do przedstawienia swoich propozycji zaproszono osiem ośrodków badawczych z 21 uniwersytetów. Obecnie nad innymi projektami toalet pracują konstruktorzy m.in. w tak prestiżowych ośrodkach naukowych jak amerykański Kalifornijski Instytut Technologii (CalTech), Uniwersytet Stanforda czy holenderski Technische Universiteit Delft. Osiem końcowych projektów będzie można zobaczyć za rok w siedzibie fundacji Gatesów w Seattle.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...