Informacje
 • Dobroczynne UV na północy i w centrum

  24-07-2011 09:21 Blog meteorolog Arlety Unton-Pyziołek
  Dobroczynne UV na północy i w centrum

  Arleta Unton-Pyziołek/ dobroczynne UV

  TVN Meteo/sxc/hu

  Ranek i południe w Polsce na przeważającym obszarze kraju słoneczne, oprócz południa i południowego-wschodu, gdzie przybywa chmur. W Warszawie nareszcie słonecznie i od razu poprawiły się warunki biometeorologiczne.

  Tak jest, że bodźce natury meteorologicznej wywołują w organizmie człowieka zmiany czynnościowe, metaboliczne i morfologiczne. Bodźcami wpływającymi na człowieka są poszczególne elementy meteorologiczne: promieniowanie słoneczne i usłonecznienie, temperatura powietrza, wilgotność powietrzna, wiatr i ciśnienie atmosferyczne.

  Największym dobrodziejstwem dla organizmu jest promieniowanie słoneczne. Najaktywniejsze biologicznie jest promieniowanie ultrafioletowe. UV-A powoduje pigmentacje skóry, leczy łuszczycę, UV-B działa przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie, UV-C działa bakteriobójczo.  Promieniowanie słoneczne to również światło, które działa pobudzająco na układ nerwowy i hormonalny, a także promieniowanie cieple, które powoduje wzmożenie przemiany materii.

  Ale promieniowanie ma też i niekorzystne działanie, jeśli przesadzimy z wystawianiem się na słońce. Dziś poziom promieniowania UV w Polsce jest na północy i w centrum wysoki, tylko na południu podwyższony i niski.

  CZYTAJ WIĘCEJ WPISÓW NA BLOGU SYNOPTYKA

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...