Informacje
 • Bez słońca, bez humoru

  24-07-2011 17:23 Blog meteorologa Arlety Unton-Pyziołek
  Bez słońca, bez humoru

  Arleta Unton-Pyziołek

  TVN Meteo

  Na południu kraju, wschodzie i w centrum wzrosło zachmurzenie. I zmianie uległy tym samym warunki biometeorologiczne. Zachmurzenie wpływa bowiem na usłonecznienie. Zarówno jedno, jak i drugie wpływa na stan psychiczny człowieka.

  Słoneczna pogoda, jasny dzień, oddziałują korzystnie, natomiast ciemna, pochmurna pogoda - niekorzystnie. Przedłużające się okresy dużego zachmurzenia są uciążliwe dla organizmu. Człowiek reaguje zmęczeniem i apatią, obniżona jest jego sprawność umysłowa i fizyczna, ma zaburzenia snu, zmniejsza się również jego odporność. Według badań bioklimatologów, zachmurzenie wpływa na warunki tzw. helioterapii. Większe niż 50 proc. sprawia, że warunki te są przeciętne, natomiast przy zachmurzeniu całkowitym są złe.

  W nadchodzących dniach niestety zachmurzenie w centrum, na południu i wschodzie kraju będzie przekraczać 50 proc. Ja czekam z utęsknieniem na sierpniowe wyże i bezchmurne niebo!

  CZYTAJ WIĘCEJ WPISÓW NA BLOGU METEOROLOGA

 • A ja reaguję odwrotnie
  Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie ja zawsze czekam na jak największe zachmurzenie i opady czegokolwiek i wtedy czuję się bardzo dobrze, to znaczy mam humor, energię i chęć do różnych zajęć. To Słońce odbiera mi energię właśnie przez to, że mocno grzeje, razi w oczy, powoduje ostre światłocienie i to wysysa ze mnie energię. Nawet gdy biegnę, to mam więcej sił, gdy jest ciemno (zachmurzenie lub wieczorem) niż po południu, przy ostrym słońcu. Poza tym pochmurny dzień wprowadza wspaniałą atmosferę tajemniczości, która nastraja przede wszystkim do domowych zajęć (obejrzenie filmu, zagrania w grę, posłuchania muzyki, czy coś przy biurku), ale spacery są też dużo wspanialsze niż przy Słońcu, które denerwuje swoją napastliwością i nadmiernym ciepłem ukierunkowanym bardzo punktowo. Chmury rozpraszają zbędne ciepło i światło i tworzą świetny klimat do życia. Dużo bym dał żeby tak z miesiąc były gęste chmury i nawet deszcz/śnieg padał. Także proszę nie zapominać o wyjątkach, o tych kilku procentach ludzi jak ja :-D
  ~Emeraldmoon /2011-07-24 23:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...