Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 10°C 1°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • W Krakowie powstanie ekospalarnia

  12-07-2011 17:22 Zbudują ją polskie i zagraniczne firmy
  W Krakowie powstanie ekospalarnia

  W Krakowie rocznie powstaje 321 tys. ton śmieci

  sxc.hu

  13 polskich i zagranicznych konsorcjów i firm złożyło wnioski w postępowaniu, które ma wyłonić wykonawcę spalarni odpadów komunalnych w Krakowie. Inwestycja o wartości 645 mln zł współfinansowana jest ze środków unijnych.

  - O kontrakt ubiegają się podmioty m.in. z Niemiec, Francji, Austrii, Włoch i Korei Południowej - poinformował Grzegorz Ostrzołka, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego, miejskiej spółki odpowiedzialnej za projekt ekospalarni. - Teraz wnioski o udział w postępowaniu są sprawdzane. W sierpniu chcemy zaprosić zainteresowane podmioty do składania ofert przetargowych - zapowiedział we wtorek prezes.

  Zwycięzca przetargu powinien zostać wyłoniony jeszcze w tym roku. Zgodnie z planem roboty budowlane mają się rozpocząć w 2012 roku, tak, aby zakład został oddany do eksploatacji w 2014 r.
  Ekologicznie pęłną gębą

  Projekt "Program Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Krakowie" zakłada przede wszystkim budowę ekospalarni o wartości 645 mln zł, z czego 60 proc. zostanie pokryte z unijnego Funduszu Spójności.

  W ramach projektu przewidywany jest również zakup ok. 400 kompletów pojemników do selektywnej zbiórki oraz prowadzenie działalności promocyjnej i edukacyjnej.

  Odpowiedzialnym za budowę ekospalarni odpadów komunalnych jest Krakowski Holding Komunalny. Inwestycja jest ostatnim i najważniejszym elementem tworzonego od kilku lat w Krakowie kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
  Spalarnia przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie. Teren ten jest nieużytkiem.
  321 tysięcy ton rocznie

  W Krakowie wytwarza się ok. 321 tys. ton odpadów rocznie, a według prognoz w 2020 roku będzie to już ok. 340 tys. ton. Obecnie 86 proc. odpadów trafia na składowiska. To niezgodne z wymogami unijnymi, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...