Informacje
 • Upały w 17 amerykańskich stanach

  12-07-2011 11:14 Temperatury dochodzą do 40 st. C
  Upały w 17 amerykańskich stanach

  Gorąco jest m.in. w Kansas City

  Fala upałów przechodzi przez południową i środkowo-zachodnią część Stanów Zjednoczonych. Przed wysokimi temperaturami dochodzącymi do 40 st. C ostrzeżono mieszkańców 17 stanów. W weekend w wielu miejscach padły rekordy ciepła. Synoptycy ostrzegają, że upały potrwają do końca tygodnia.

  Hutchinson w stanie Kansas był w niedzielę najgorętszym punktem w Stanach Zjednoczonych. Termometry pokazały tam ponad 44 st. C. Tylko stopień mniej odnotowano w położonym także w Kansas mieście Wichita - potwierdziło amerykańskie Narodowe Centrum Meteorologiczne. Od weekendu do szpitali zaczęło się tam zgłaszać co raz więcej ludzi z objawami przegrzania organizmu.

  Ponad 41 st. C w niedzielę wskazały termometry w Joplin w stanie Missouri. Mieszkańcy Dallas w Teksasie i w Oklahoma City od 10 dni zmagają się z temperaturami 37,7 st. C.

  W kilku stanach problemem są nie tylko wysokie temperatury, ale także duża wilgotność powietrza, która sprawia, że temperatura odczuwalna przy 32 st. C oscyluje w okolicach 40,5 st. C.

  W Illinois z powodu przegrzania organizmu zmarł 51-letni mężczyzna.

  Po burzy 868 tys. odbiorców bez prądu

  W Chicago, gdzie w poniedziałek rano (czasu lokalnego) odnotowano prawie 38 st. C, przeszła gwałtowana burza. W ciągu niespełna godziny wiatr wiejący z prędkością ponad 120 km/h spowodował najpoważniejszą od 13 lat awarię prądu. W najgorszym momencie elektryczności nie miało 868 tys. odbiorców.

  Mimo że ekipy naprawcze pracują bez przerwy, w poniedziałek do późnych godzin wieczornych (czasu lokalnego) prądu ciągle nie miało 440 tys. osób. W usuwaniu skutków awarii pomagają ekipy z innych stanów. Mieszkańcy są coraz bardziej zniecierpliwieni, bo brak działających klimatyzatorów i lodówek jest szczególnie uciążliwy przy panujących upałach. Ostatni raz awaria prądu podobnych rozmiarów w Chicago miała miejsce po przejściu burzy w 1998 r.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...