Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 3°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Piorun kulisty "zaatakował" pogotowie ratunkowe

  11-07-2011 17:06 W Czechach grasują pioruny kuliste
  Piorun kulisty "zaatakował" pogotowie ratunkowe

  Nikomu do tej pory nie udało się sfotografować pioruna kulistego

  sxc.hu/Wikipedia

  Wpadł do dyspozytorni, przeleciał przez pomieszczenie, zniszczył komputery, odbił się od sufitu, a w końcu zniknął, dotykając podłogi. Znamy winnego: to piorun kulisty.

  Piorun kulisty zniszczył w nocy centralę pogotowia ratunkowego w Libercu, na północy Czech, i poważnie wystraszył pracowników placówki - podało w niedzielę czeskie radio publiczne.

  Z powodu tego niecodziennego zjawiska meteorologicznego awarii uległ cały system informatyczny, a karetki kierowano do potrzebujących, korzystając z telefonów komórkowych. System udało się uruchomić dopiero po kilku godzinach.

  Został tylko po nim ślad, jak po kuli z broni palnej

  Kilka dnia wcześniej, w czasie gwałtownych burz w położonym na zachodzie Czech województwie karlowskim piorun kulisty wywołał pożar domu jednorodzinnego. Piorun przebił się przez dach domu, przeszedł przez strych i wpadł na drugie piętro. Został po nim ślad jak po kuli z dużego kalibru broni palnej.

  Taką pamiątkę warto zachować

  Piorun tego typu jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem meteorologicznym. Objawia się jako świecąca i poruszająca się kula o promieniu od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Może być biały, żółty lub bladoniebieski. Czasem wydaje odgłos podobny do czajnika gotującego się na gazie. Trwa od kilku do kilkudziseięciu sekund. Najczęściej występuje w trakcie burz.

 • Ognista kula
  Uczono mnie w szkole o piorunie kulistym,bylo dość dawno i od tego momentu nie udało mnie się z nim (piorunem) spotkać,nie żałuję.Niestety,moje dzieci w szkołach juz tego się nie ucza.Ciekawe dlaczego ?
  ~Alena /2011-08-12 20:14
 • To nie piorun
  tylko diabeł jakiś
  ~sss /2011-08-12 14:25
 • Gazetą
  Przed piorunem kulistym można się obronić gazetą, która jest izolatorem. Oczywiście nie proponuję przepychać go za okno, bo może się to źle skończyć, ale kiedy już leci na człowieka to można się w ten sposób bronić :)
  ~KKK /2011-07-12 16:42
 • piorun kulisty
  Mojego pradziadka poparzył piorun kulisty.Słuchał radia na kryształki/przed2wojną światową/piorun wpadł przez komin przeskoczył przez słuchawki i wyleciał lufcikiem/małe okno w dużym oknie/
  ~rybozerca /2011-07-12 12:58
 • ...
  Sam piorun kulisty jest jeszcze groźniejszy niż taki piorun w polu mówiąc potocznie. Wpadnie ci do domu taka kula o temp kilku-kilkunastu tys stopni i jak ma nie palić wszystkiego..? Ponoć zawsze toczy się w dół, szuka spadku terenu, ale osobiście NA SZCZĘŚCIE nie miałem do czynienia z tym zjawiskiem i nie wiem dokładnie ;]
  W każdym razie nie radzę takiej kuli odpychać nogą ; D
  MrDevek /2011-07-12 00:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...