Informacje
 • Skutki nocnych burz w Czechach

  10-07-2011 14:29 Połamane drzewa, podtopienia i pożary domów
  Skutki nocnych burz w Czechach

  Wyładowania atmosferyczne

  sxc.hu

  Połamane drzewa, uszkodzona sieć energetyczna i zalane piwnice to efekt burz, które w nocy z soboty na niedzielę przeszły nad Czechami. Utrudniona jest komunikacja drogowa i kolejowa. Nie ma ofiar w ludziach.

  Największe szkody nawałnica spowodowała w okolicach Pragi, a także w północnych i południowych Czechach. Straż pożarna interweniowała co najmniej kilkadziesiąt razy.

  Pod Pragą i pod Trutnovem (na północy kraju) pioruny uderzyły w domy mieszkalne, wywołując pożary. Mieszkańcy zdołali uciec, jednak zniszczenia są poważne. W całym kraju strażacy nocą usuwali z szos połamane konary lub poprzewracane słupy wysokiego napięcia. Doszło do przerw w dostawach prądu.

  Złamane gałęzie spadały na domy i zaparkowane samochody

  Czeskie koleje państwowe poinformowały, że w kraju (województwie) południowoczeskim ze względu na silny wiatr wstrzymany został ruch pociągów na odcinku Jindrzichuv Hradec - Igława.

  - Tym szlakiem poruszają się pociągi pospieszne z Czeskich Budziejowic do Brna. Podróżni muszą korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej - powiedziała rzeczniczka kolei. Zablokowana jest także linia w okolicach Zdziaru nad Sazavą (na granicy Czech i Moraw).

  To jeszcze nie koniec

  Czescy meteorologowie przewidują, że to nie koniec nagłych zmian pogody. Spodziewają się w niedzielę wieczorem kolejnych burz. Deszcze - według prognoz - mogą spowodować wzrost poziomu wód w mniejszych rzekach. Ostrzeżenie przed burzami obowiązuje do poniedziałku.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...