Informacje
 • Postawili 33 ule na... lotnisku

  10-07-2011 07:40 Hodowla pszczół na terenach lotniska O'Hare w Chicago
  Postawili 33 ule na... lotnisku

  Lotnisko w Chicago ma nietypowych mieszkańców

  sxc.hu

  Chicagowskie O'Hare jest pierwszym lotniskiem w USA z pasiekami. Na terenach zielonych tego portu lotniczego ruszyła profesjonalna hodowla pszczół. Amerykanie inspirowali się pomysłem Niemców.

   Na O'Hare rozmieszczono już 33 ule. Pszczoły będą hodowane na niezagospodarowanych dotąd terenach zielonych znajdujących się na obrzeżach pasów startowych.

  "Słodkie początki"

  Program pod nazwą "Słodkie początki" prowadzi istniejąca od 10 lat organizacja North Lawndale Employment Network z zachodniej dzielnicy Chicago. Jej celem jest pomoc w znalezieniu pracy byłym przestępcom i osobom ubogim, a jednocześnie promowanie ekologicznych rozwiązań. Organizacja wypuściła na rynek linię naturalnych produktów kosmetycznych na bazie miodu.

  - Pszczołom dajemy szanse na przetrwanie w trudnym środowisku, a ludzie na pewno skorzystają na ogrodach, które wkrótce powstaną - powiedziała Amy Malick, zastępca komisarza ds. zrównoważonego rozwoju w miejskim departamencie lotnictwa w Chicago.

  Idealny sposób na zagospodarowanie lotniska

  Ocenia się, że na terenach należących do lotniska O'Hare znajduje się ponad 2,8 tys. hektarów terenów zielonych, które mogłyby zostać w podobny sposób zagospodarowane.

  Pierwsze pasieki wprowadziły na swoim terenie lotniska w Niemczech.

  - Robią to z powodzeniem od ponad dziesięciu lat i naprawdę jesteśmy dumni, że jako pierwsi w Stanach Zjednoczonych możemy ich naśladować - podkreśliła Amy Malic.  

  Program "Słodkie Początki" został zaaprobowany przez Federalną Administrację Lotnictwa i amerykańskie ministerstwo rolnictwa. W przyszłym roku pierwsze ule mają także pojawić się na drugim chicagowskim lotnisku - Midway.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...