Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -3°C 3°C -3°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu
zwiń
Informacje
 • Ładna pogoda zostanie z nami krótko

  09-07-2011 08:00 Blog meteorolog Arlety Unton-Pyziołek
  Ładna pogoda zostanie z nami krótko

  Dobrą pogodę przyniósł klin wyżowy, ale na krótko

  sxc.hu

  Wcześnie rano, za oknami pociągu jadącego ze Skierniewic do Warszawy, nareszcie słonecznie, niebo bezchmurne. Im bliżej stolicy, tym widać więcej chmur piętra wysokiego. Ale i te chmury rozejdą się. W sobotę na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie. Tylko na krańcach wschodnich i zachodnich w ciągu całego dnia będzie się "chmurzyć", popada, a po południu możliwe są burze.

  Oddech po chmurach, mgłach, deszczu, burzach. Kraj znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia, pomiędzy dwiema zatokami niżowymi z frontami atmosferycznymi, na wschód i zachód od Polski. To dzięki słabemu klinowi wyżowemu, związanemu z wyżami nad Morzem Śródziemnym i Czarnym, sięgającemu od Bałkanów przez Polskę po Skandynawię, taka dobra pogoda.

  Baranki dobrej pogody

  W tym rejonie przeważają zstępujące ruchy powietrza, uniemożliwiające tworzenie się szerokich i grubych chmur. W pasie od Śląska przez centrum kraju po Zatokę Gdańską pojawiać się będą na ogół chmury Cumulus humilis, chmury pięknej pogody, zwane przez zwykłych śmiertelników barankami, obłoczkami. Nie będą one imponujących rozmiarów, ich kształty będą spłaszczone, rozłażące się na boki, w wyniku wyżowego osiadania powietrza.

  Dopiero, gdy zmieni się pole baryczne, gdy znajdziemy się pod wpływem niżu, to zmienią się procesy w atmosferze. Będzie dominowała konwekcja (ruch powietrza ku górze), wślizg na froncie, czyli nasuwanie mas powietrza cieplejszej na chłodniejszą. Są to procesy, w których powstają grube chmury, skutecznie zasłaniające słońce.

  W lipcu pogodę kształtują niestety na ogół układy niżowe, stąd jest ona zmienna i kapryśna. Byle do sierpnia, ma być bardziej wyżowo.

  Czytaj pozostałe wpisy autorki

 • Trudno.
  Z PiS wytrzymujemy tyle lat, to przeżyjemy cuda z pogodą.
  ~dziadekmroz /2011-07-09 16:09
 • susza
  W lipcach pod Skierniewicami nie padalo ominelo nas bokiem
  ~lukas /2011-07-09 11:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...