Informacje
 • Cumulonimbusy jak Stadion Narodowy

  09-07-2011 09:02 Blog prezenterki Doroty Gardias
  Cumulonimbusy jak Stadion Narodowy

  Cumulonimbus capillatus

  Shutterstock

  W ostatnich dniach nad Polską niebo bardzo zachmurzone. Warto się na chwilę zatrzymać i trochę się tym chmurom poprzyglądać. Moje ulubione to Cumulus humilis, czyli chmury ładnej, wyżowej pogody. To piękne białe obłoczki na soczyście niebieskim niebie. Ale codziennie widujemy inne bardzo ciekawe w swej budowie chmury, chmury burzowe czyli Cumulonimbus calvus (łac. łysy) i capillatus (łac. owłosiony - z kowadłem).

  Chmurę burzową można porównać do wieży, czasem wygląda jak wielkie kowadło lub grzyb. Jej wierzchołek może sięgać nawet 16 km. Wewnątrz takiej burzy odbywa się prawdziwe szaleństwo, występują w niej bowiem bardzo silne prądy wznoszące, które potrafią dochodzić nawet do kilkudziesięciu metrów na sekundę.

  Chmury tego rodzaju mogą być źródłem intensywnych opadów deszczu, gradu lub śniegu i towarzyszą im zjawiskowe wyładowania atmosferyczne, błyskawice i grzmoty.

  Ciekawostka

  Ile wynosi temperatura wewnątrz pioruna? Aż 15 tys. st. C. Żeby to bardziej zobrazować powiem, że to więcej niż temperatura Słońca. Jak piorun uderzy w drzewo, rozrywa je na kawałki wskutek zamiany jego soków w parę. Może także zamienić piasek w bryłki szkła.

  Nad Polską wciąż przechodzą burzowe chmury. Może uda Wam się nagrać lub sfotografować wyładowania atmosferyczne. Obserwujcie niebo a zdjęcia wysyłajcie na Kontakt Meteo.

  Czytaj pozostałe wpisy autorki


 • :))
  Pani Profesor Doroto !
  ~tomeks /2011-07-21 23:10
 • Witam.
  Pani Doroto czy TVN METEO mogłoby odwiedzić Karpacz w dniach 1-8 sierpnia ?? Chciałbym Was zobaczyć chociaż raz na żywo :]
  ~Daro96 /2011-07-16 13:33
 • lubelskie
  a nAM spalił stodołę;(
  ~piorun /2011-07-15 18:41
 • :-)
  NIECHJ NAM ŻYJE BURZOWA AURA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Wyż azorski - WON STĄD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ~Polak /2011-07-11 13:50
 • poprawka poprawki
  He,słabe porównanie ;) słońce do pioruna,małe spostrzeżenie piorun i uderzenie pioruna widoczne jest przez chwile spostrzegane jako zjawisko atmosferyczne.mam małe pytanie do p.Doroty,jest to możliwe,kwestia przesunięcia Ziemi,że grozi Nam ludziom żyjącym ocieplenie,duże?Jako uczeń słyszałem to na lekcji geografi,chce tylko dowiedzieć czy to prawda...
  ~Daniel /2011-07-09 20:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...