Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 9°C 1°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Ponad tysiąc polskich gmin zagrożonych suszą

  05-07-2011 14:52 Ulewne deszcze nie pomogą uprawom
  Ponad tysiąc polskich gmin zagrożonych suszą

  Plony w Polsce zagrożone

  sxc.hu

  Ulewne deszcze, padające przez kilka ostatnich dni, zmniejszyły zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej w Polsce. Jednak niedobór wody nadal utrzymuje się na ok. 18,3 proc. gruntów ornych - wynika z wtorkowego komunikatu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

  Zagrożenie suszą, wobec sytuacji sprzed 10 dni, jest mniejsze. W 132 gminach wilgotność gruntów ornych jest dobra. Jednak susza nadal występuje w 1122 gminach  (36,6 proc. gmin) skupionych w dziewięciu województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i warmińsko mazurskim.

  Na obszarach o największym zagrożeniu suszą (woj. lubuskie i wielkopolskie) deficyt wody zmalał o ok. 15 mm, ale nadal jest wysoki i wynosi od -160 do -229 mm. Podobnie zmniejszył się deficyt wody na wschodzie kraju. Natomiast deficyt wzrósł o ok. 15 mm na Pobrzeżu Gdańskim oraz na Wzniesieniach Południowomazowieckich.

  W tym roku zjemy mniej warzyw

  Instytut zauważa, że nieznaczne zmniejszenie deficytu wody nie oznacza radykalnej poprawy zaopatrzenia roślin w wodę. Według danych, susza nadal utrzymuje się na znacznej powierzchni kraju, obejmując 18,3 proc. gruntów ornych Polski (10 dni temu występowała na powierzchni 24,4 proc.) powodując dalsze straty w plonach. Dotyczy to m.in. zbóż, rzepaku, kukurydzy, tytoniu, warzyw gruntowych i drzew owocowych.

 • A Ksiądz
  Natanek mówił w marcu że latem susze we Francji i Turcji a następnie stopniowe trzęsienia ziemi w Anglii.A potem podniesienie poziomu Morza Śródziemnego.
  ~echtam /2011-07-06 00:11
 • Ech, tak to jest gdy forum zajmują brzydzący się wiedzy laicy
  Radzę Państwu samemu sprawdzić zamiast się ośmieszać. Znajdźcie kawałek gruntu i sprawdźcie na jaką głębokość gleba jest wilgotna. Obecnie po tym waszym "laniu" - na zaledwie kilka, może gdzieniegdzie kilkanaście, centymetrów. Podczas gdy powinna być wilgotna na głębokość ok. pół metra (ale np. sady potrzebują znacznie głębiej). To prosty test. Przeprowadźcie go a nie będziecie się ośmieszać.
  To że od tygodnia czy dwóch jest pochmurno i że 2-3 razy dziennie popada przez 1,5 godziny, to nie jest żadne "lanie", tego nawet nie można nazwać porządnym deszczem. Zwłaszcza, że ulewy nie było ani razu (mówię o Warszawie, bo tu stale mieszkam, ale od rodziny na Pomorzu wiem, że tam jest podobnie - nie wiem jak w innych rejonach kraju) - tylko takie padanie, czasem słabiutkie, czasem wyraźne, ale nie ulewne. Aby zaradzić suszy, to obecnie musiałoby przez 3-4 dni lać i to przez większą część doby. Lać, wyjaśnię laikom, to znaczy padać intensywnie ("jak z cebra")
  ~tarleb /2011-07-05 19:35
 • Szkoda słów
  Tydzień nie pada -susza, tydzień pada-powódź. Śmiech na sali. Na południu Europy potrafi nie padać w ogóle przez kilka tygodni i nikt nie mówi o suszy, bo wszystko jest kwestią odpowiedniego zarządzania istniejącymi zasobami wodnymi. Dlaczego u nas tak ślamazarnie powstają małe zbiorniki retencyjne, które z jednej strony spełniają ważny funkcję przeciwpowodziową, z drugiej zaś - pozwalają na nawadnianie upraw w suchszym okresie. Ktoś odpowie, bo to kwestia pieniędzy. A kto powiedział, że nie będzie to nic kosztowało.Podobno mamy kasę z UE. Czy Zamiast wydawać forsę na idiotyczne szkolenia, to nie lepiej wydać ją na budowę "małej retencji"?
  ~Gregor /2011-07-05 19:17
 • CODZIENNIE LEJE
  Niema dnia żeby nie lało co najmniej 2 tygodnie jest po prostu tragicznie.Tak jest w Beskidach.
  ~Opserwator /2011-07-05 18:53
 • wtf?
  wtf?!!y??? mieszkam w puławach i kurde leje od tygodnia!
  ~asia /2011-07-05 18:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...