Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 19°C 26°C 20°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Powódź dręczy Chiny. Żywność droższa o 40 proc.

  19-06-2011 17:41 Setki milionów dolarów strat
  Powódź dręczy Chiny. Żywność droższa o 40 proc.

  Powódź w Chinach

  PAP/EPA

  Susza w pierwszym kwartale roku i ulewne deszcze w drugim zniszczyły wiele upraw w południowo-wschodnich Chinach. Straty szacowane są w milionach dolarów. Ceny żywności podskoczyły o kilkadziesiąt procent.

  Powódź  doprowadziła do strat w wysokości 772 mln dolarów w prowincji Zhejing w delcie rzeki Jangcy. Ulewne deszcze przyczyniły się do redukcji upraw warzyw o 20 proc, a w konsekwencji do  40-procentowego wzrostu cen w stolicy prowincji Hangzhou.

  Z kolei mieszkańcy miasta Zhuji z prowincji Zhejiang wrócili w niedzielę do swoich domów po opadnięciu poziomu wody w lokalnej rzece. - Sprzątam teraz mój sklep - mówi agencji Reutera Peng Gao. - Muszę to zrobić, nawet jeśli przyjdzie kolejna fala powodziowa. W przeciwnym razie nie będzie do czego wracać - dodaje.

  Chińskie biuro meteorologiczne zapowiada kolejne dni ulewnych deszczy w tej prowincji. Możliwa jest kolejna ewakuacja mieszkańców.

  Chińczycy oskarżają władze

  Chiny zmobilizowały oddziały ratunkowe w całym regionie. Mają pomagać rolnikom i dystrybuować żywność, ale niektórzy mieszkańcy mówią, że samorząd mógł zrobić więcej, aby zapobiec powodzi.

  - Rząd nie zrobił nic. Żaden z lokalnych urzędników nie starał się uratować sytuacji. Dlatego mamy takie ogromne straty gospodarcze i tak wiele osób jest dotkniętych powodzią - mówi agencji Reutera mieszkaniec jednej z zalanych prowincji.

  Ulewne deszcze nawiedzające od kilku tygodni południowe i wschodnie prowincje Chin doprowadziły już do śmierci ponad 100 osób i zmusiły do ewakuacji pół miliona rolników.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...