Skuteczna metoda walki z alergią. Eksperci: daje szansę na całkowite wyleczenie - 19-04-2019
Eksperci przypominają, że alergie można skutecznie wyleczyć poprzez tak zwane odczulanie, czyli immunoterapię alergenową. czytaj dalej
Nad Polskę dociera pył znad Sahary. Może wywołać zapalenie spojówek, podrażnienie śluzówek nosa, gardła i krtani, co z kolei może prowadzić do uciążliwej chrypki, łzawienia z oczu, kataru, a nawet zapalenia zatok. Uszkodzenie śluzówek sprzyja rozwojowi wirusów i bakterii - piszą w komunikacie przekazanym mediom specjaliści z Centrum Alergologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Ważne jest, aby pył usuwać przy pomocy sztucznych łez oraz wody morskiej. Jak radzi kierownik Centrum, profesor Ewa Czarnobilska, po powrocie do domu warto również przepłukać gardło.
Wdychanie pyłu jest szczególnie groźne dla alergików. Jednym z poważnych powikłań może być zaostrzenie astmy.
"W razie wystąpienia takich objawów, jak napadowy kaszel, duszność czy świszczący oddech, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż konieczne może być zwiększenie dawki leków przeciwastmatycznych" - podkreśla cytowana w komunikacie profesor Czarnobilska.
By zapobiec uciążliwemu, męczącemu kaszlowi, powinniśmy stosować preparaty wykrztuśne (nie przeciwkaszlowe) oraz pić więcej wody. Można też zastosować inhalację, na przykład z soli fizjologicznej.
U osób cierpiących na alergię skórną w wyniku dużego stężenia pyłu może dojść do zaostrzenia dolegliwości takich, jak atopowe zapalenie skóry i inne wypryski alergiczne, zwłaszcza na odsłoniętych częściach ciała.
"Po powrocie do domu, weźmy kąpiel" - radzi prof. Czarnobilska.
Wraz z pyłem znad Sahary do Polski może docierać silnie alergizujący pyłek roślin z innych krajów. U osób uczulonych na alergeny, na przykład brzozy, mogą wystąpić objawy astmy sezonowej. Należy pamiętać o sprawdzaniu komunikatów pyłkowych.
Komentarzy 0