Informacje
 • Późne chodzenie spać i wstawanie. Naukowcy sprawdzili, jaki mają wpływ na astmę i alergie

  13-07-2020 09:27 W badaniu wzięło udział 1684 nastolatków

  Astma i choroby alergiczne są powszechne u dzieci i młodzieży

  Shutterstock

  Nastolatki, które późno kładą się spać i późno wstają, są bardziej narażone na astmę i alergie w porównaniu z tymi budzącymi się wcześniej rano - wynika z badań organizacji non-profit European Lung Foundation.

  Według badań opublikowanych 6 lipca przez organizację European Lung Foundation, indywidualne preferencje dotyczące snu wpływają na ryzyko zachorowania na astmę przez nastolatków. Grupie badaczy przewodził doktor Subhabrata Moitra z Uniwersytetu Alberta w Kanadzie.

  - Astma i choroby alergiczne są powszechne u dzieci i młodzieży na całym świecie, a częstotliwość ich występowania wzrasta. Znamy niektóre z przyczyn tego wzrostu, takie jak narażenie na zanieczyszczenia i dym tytoniowy, ale nadal musimy dowiedzieć się więcej - powiedział Subhabrata Moitra. - Sen i hormon snu, czyli melatonina, wpływają na zachorowania na astmę, dlatego chcieliśmy sprawdzić, czy preferencje nastolatków dotyczące późnego lub wczesnego wstawania mogą być związane z tą chorobą - dodał.

  Alergie a sen

  W badaniu wzięło udział 1684 nastolatków mieszkających w Zachodnim Bengalu w Indiach, w wieku 13 lub 14 lat. Z każdym z uczestników przeprowadzono wywiad dotyczący sapania, astmy lub objawów alergicznego nieżytu nosa, takiego jak katar i kichanie. Zadawano im serię pytań, aby ocenić, czy są "typami wieczornymi", "typami porannymi", czy "typami pomiędzy", na przykład o jakiej porze wieczorem lub w nocy mają tendencję do odczuwania zmęczenia, kiedy zdecydują się obudzić i jak bardzo czują się zmęczeni z samego rana.

  Po analizie naukowcy stwierdzili, że szansa na zachorowanie na astmę była około trzy razy większa u nastolatków, którzy późno chodzili spać w porównaniu z tymi, którzy szli wcześniej. Ponadto ryzyko zachorowania na alergiczny nieżyt nosa było dwa razy wyższe u "typów wieczornych" niż porannych.

  - Wiemy, że dzieci i młodzież są coraz bardziej narażone na działanie światła z telefonu komórkowego, tabletu i innych urządzeń, siedzą także dłużej w nocy. Zachęcanie nastolatków do odkładania urządzeń i kładzenia się spać nieco wcześniej pomogłoby zmniejszyć ryzyko astmy i alergii. To jest coś, co musimy jeszcze dokładniej zbadać - powiedział doktor Moitra.

  Profesor Thierry Troosters, prezesem European Respiratory Society, nie był zaangażowany w badaniach.

  - Musimy wiedzieć znacznie więcej o tym, dlaczego astma i alergie są coraz częstsze u dzieci i nastolatków i, miejmy nadzieję, znaleźć sposoby na zmniejszenie tych dolegliwości - mówił. - Jest to pierwsze badanie, którego celem jest zbadanie roli preferencji snu a ryzykiem zachorowania na astmę i alergię u nastolatków. Otwiera ono interesujący kierunek badań. Wiemy już, że odpowiedni sen jest ważny dla zdrowia fizycznego i psychicznego, więc powinniśmy nadal zachęcać nastolatków do tego - podkreślił.