Informacje
 • "My lekarze obserwujemy, że faktycznie alergicy mają większe szanse na łagodniejszy przebieg"

  16-04-2021 12:00 Alergia a COVID-19

  Czy alergicy powinni bać się COVID-19?

  Shutterstock

  - Alergicy nie mają co się bać infekcji COVID-19. Nawet pacjenci z astmą oskrzelową nie są w grupie ryzyka cięższego przebiegu choroby, ponieważ biorą silne leki - uważa dr n. med. Iwona Poziomkowska-Gęsicka, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii. Zaznaczyła, że alergicy powinni pamiętać o regularnym przyjmowaniu swoich leków, ponieważ dzięki temu organizm jest w lepszej kondycji i szanse na lekki przebieg COVID-19 są większe.

  Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia. Wraz z rozwojem roślin dochodzi do pylenia. Dla alergików nie jest to najłatwiejsza pora roku. W tym roku szczególnie, z powodu pandemii COVID-19. Objawy obu schorzeń mogą być podobne, dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić, czy cierpimy na alergię, czy powinniśmy zgłosić się do testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Jednak jak zauważają eksperci, stosowanie leków na alergię, może przyczynić się do lżejszego przebiegu COVID-19.

  - Alergicy nie mają co się bać infekcji COVID-19. Nawet pacjenci z astmą oskrzelową nie są w grupie ryzyka cięższego przebiegu choroby, ponieważ biorą silne leki. To, czego na początku obawialiśmy się, że niektóre z leków stosowanych wziewnie, glikokortykosteroidy mogą zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu, to jest nieprawda - mówiła dr n. med. Iwona Poziomkowska-Gęsicka, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii ze Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie.

  Jak wspomniała, po nieco ponad roku od wybuchu pandemii na świecie, są już pierwsze doniesienia z krajów takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, że leki te mogą zmniejszać uszkodzenia płuc wywołane przez koronawirusa.

  Ważne, by regularnie korzystać z terapii

  Nie oznacza to jednak, że dzięki lekom na alergię mamy sto procent szans na uchronienie się przed potencjalnym zakażeniem.

  - Najważniejsze jest to, żeby pacjent, który ma jakąkolwiek chorobę przewlekłą, czy jest to alergia, nieżyt nosa, astma oskrzelowa, nadciśnienie i tak dalej, musi brać swoje leki stałe regularnie, by utrzymać organizm w dobrej formie. Bo to, jaki będzie miało przebieg zakażenie koronawirusem, nie zależy tylko od samego wirusa. Zależy też od stanu organizmu. Więc robimy wszystko, żeby organizm pacjenta był w jak najlepszej formie, miał jak największą szanse na prawidłową reakcję układu immunologicznego i żeby tych uszkodzeń było mniej - tłumaczyła Poziomkowska-Gęsicka.

  Dlatego leki glikokortykosteroidowe oraz wszystkie inne środki stosowane na alergię czy nieżyt nosa mają służyć utrzymać pacjenta w dobrym stanie klinicznym i zmniejszyć stan zapalny podczas przebiegu COVID-19.

  - Czekamy na potwierdzenie w badaniach naukowych, ale my lekarze obserwujemy, że faktycznie ci pacjenci [alergicy - przyp. red.] mają większe szanse na łagodniejszy przebieg, stosując swoje leki regularnie - powiedziała.

  Całość rozmowy zobaczysz tutaj: