Informacje
 • Katowice staną do walki
  z kleszczami i komarami

  31-05-2018 08:39 Wilgotna aura sprzyja ich wylęganiu się

  Ugryzienie komara może być bolesne

  Shutterstock

  W najbliższym czasie w Katowicach przeprowadzone zostaną opryski przeciw komarom i kleszczom. Służby miasta chcą walczyć z gryzącymi insektami w parkach, na placach i skwerach.

  - Prawie połowa terenów Katowic to tereny zielone. Lokalizacje obejmujące opryski to parki i skwery, z których korzystamy w drodze do pracy, na zakupy - wtedy bardzo często zapominamy o zabezpieczeniu się przed insektami i stajemy się ich ofiarami - informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice Ewa Lipka.

  Kleszczy w naszym otoczeniu jest coraz więcej, a przy tym znacznie częściej są one nosicielami boreliozy, przenoszą także bardzo groźny wirus kleszczowego zapalenia mózgu.

  Mogą być wszędzie

  Kleszcze najczęściej żyją w miejscach wilgotnych i zacienionych, chętnie przebywają na wysokich trawach i na krzewach, w pobliżu ścieżek uczęszczanych przez zwierzęta czy ludzi. Dlatego też coraz częściej lokalne władze decydują się zlecić opryski pozwalające zminimalizować zagrożenie. Więcej o upodobaniach kleszczy dowiesz się tutaj.

  Wylęganiu się komarów sprzyja wilgotna i ciepła pogoda. Jak przewidują meteorolodzy z AccuWeather, nadchodzące lato będzie bardzo gorące. To może sprawić, że w kolejnych miesiącach przybędzie komarów. Warto z być na to przygotowanym, wybierając się na łono natury.

  Spryskają kilkanaście miejsc

  Opryski zostaną dokonane w 11 miejscach miasta.

  W Katowicach opryski zostaną przeprowadzone w parkach: Budnioka, Zadole, Giszowieckim, Powstańców Śląskich i Kościuszki, a także na placach: Wolności, Andrzeja, Rady Europy, Hlonda, Gwarków oraz w rejonie powstającej ścieżki edukacyjnej w Katowickim Parku Leśnym.