Informacje
 • Jak przechowywać leki na alergię

  13-07-2018 13:17 Leki muszą być efektywne

  Leki należy przechowywać w odpowiedniej temperaturze

  Shutterstock

  Z alergią żyje wielu Polaków. Nie każdy zwraca jednak uwagę na to, jak przechowuje swoje leki, a to ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.

  Uważajmy na to jak przechowujemy leki na alergie. Ważne jest, by działały efektywnie do końca terminu ważności. Ma to szczególne znaczenie, bowiem w przypadku ciężkiej alergii, jeśli nie zażyjemy leku na czas lub zażyjemy lek, który w wyniku złego przechowywania stracił swoje właściwości, grozi nam wstrząs anafilaktyczny. Ten potrafi się skończyć śmiercią.

  Pamiętajmy, że po pierwsze trzeba się uważnie zapoznać ze sposobem przechowywania leku, który jest opisany na opakowaniu lub na dołączonej ulotce. Swoimi ewentualnymi wątpliwościami warto podzielić się z farmaceutą.

  Ważne, by miejsce, w którym trzymamy leki, miało odpowiednią temperaturę, niską wilgotność, a także nie było nasłonecznione. Wybierajmy sypialnię zamiast kuchni i łazienki, ponieważ w tych pomieszczeniach ani temperatura, ani wilgotność powietrza nie są na stałym poziomie. Trzymajmy leki z daleka od dzieci i zwierząt. Nasze leki powinny być uporządkowane. Gdy w miejscu, w którym je trzymamy, panuje rozgardiasz, dostęp do nich może być utrudniony.

  Jak przechowywać leki

  Leki antyhistaminowe stosuje się przy uporczywym katarze, łzawieniu oczu, wysypkach. Występują jako pastylki, kapsułki, płyny syropy, kremy, żele, krople do oczu i spraje do nosa.

  Tabletki i kapsułki są szczególnie wrażliwe na ciepło i wilgoć, dlatego też trzymamy je w suchym miejscu o temperaturze pokojowej. Wszelkiego rodzaju płyny i syropy zachowują swoje właściwości w temperaturze rzędu 15-25 stopni. Przy kroplach do oczu ważne jest nie tylko to, by znajdowały się w temperaturze pokojowej, lecz także, by nie miały styczności ze światłem słonecznym. Tak samo należy postępować ze sprajami do nosa.

  Również środki udrażniające górne drogi oddechowe, dostępne w pełnej gamie postaci, podlegają takim samym rygorom przechowywania. Pamiętajcie, że jeśli mają postać proszku rozpuszczalnego w wodzie, szczególnie ważne jest to, by nie zawilgotniały.

  Leki w zastrzykach zapobiegające wstrząsowi anafilaktycznemu muszą być pod wyjątkową kontrolą: powinny być w oryginalnym opakowaniu, nie można ich przewozić luzem w samochodzie podczas upałów lub mrozów. Muszą być chronione przed światłem i trzymane w suchym miejscu w pokojowej temperaturze. Regularnie trzeba sprawdzać, czy płyn nie ma przebarwień lub zmętnień.

  UWAGA: niektóre leki - zwłaszcza po otwarciu - należy przechowywać w lodówce, dlatego też jeszcze raz apelujemy o uważne czytanie ulotek!