Mrówki Brachyponera chinensis intensywnie rozprzestrzeniają się po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Są gatunkiem inwazyjnym, a po ich ugryzieniu występuje silna reakcja alergiczna, która w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.
Brachyponera chinensis to gatunek mrówki należącej do podrodziny Ponerinae. Jej naturalnym siedliskiem są Wyspy Japońskie i Azja. Gatunek ten pojawił się w Stanach Zjednoczonych w latach 30. XX wieku. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), mrówka ta jest gatunkiem inwazyjnym, który bardzo szybko się rozprzestrzenia. Obecnie występuje na wschodnim wybrzeżu USA - od Florydy po Massachusetts. Niedawno entomolodzy udokumentowali jej obecność także w rejonie Nowej Anglii.
Zdaniem ekspertów z USDA, Brachyponera chinensis stanowi zagrożenie dla ludzi, ponieważ jej jad wywołuje silną reakcję alergiczną organizmu.
- Obecnie uważamy je za szkodniki - powiedział Dan Suiter, entomolog z Uniwersytetu Georgii.
Po ugryzieniu może dojść do wstrząsu anafilaktycznego
Jak podaje serwis Live Science, po ugryzieniu przez Brachyponera chinensis występuje silna reakcja alergiczna, która może doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Ten z kolei może być przyczyną śmierci.
Dan Suiter powiedział w rozmowie z portalem, że w ostatnich latach zauważył wzrost liczby ugryzień przez Brachyponera chinensis. W 2024 roku skontaktowały się z nim trzy osoby, które doznały wstrząsu anafilaktycznego po styczności z jadem tej mrówki. - Trzy osoby to dużo w porównaniu z poprzednimi latami - mówił.
- Mrówki Brachyponera chinensis są gatunkiem inwazyjnym, ale sytuacja staje się coraz poważniejsza, ponieważ zagrażają one ludziom - powiedział Suiter. Dodał, że nie ma żadnych danych dotyczących tego, ile osób zmarło po ugryzieniu przez te mrówki.
Lokalne władze próbują ograniczyć rozprzestrzenianie się tego gatunku poprzez usuwanie ich gniazd, ale zdaniem ekspertów z USDA wysiłki te są niezwykle kosztowne. Brachyponera chinensis zazwyczaj tworzą gniazda pod kłodami, kamieniami i liśćmi, ale można je również znaleźć w stosach drewna. Bardzo szybko się rozmnażają - donoszą eksperci.
Źródło: Live Science
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock