Informacje
 • Alergia, podrażnienie, początek choroby. Co robić, gdy swędzi cię szyja?

  01-08-2019 10:48 Przyczyny i sposoby

  Swędzenie może być kłopotliwe

  Shutterstock

  Nieustanne swędzenie szyi może być bardzo uciążliwe. Istnieje mnóstwo domowych sposobów na pozbycie się problemu, jednak w niektórych przypadkach - na przykład tych, kiedy to wynik alergii - trzeba skonsultować się z lekarzem.

  Zdarza się, że swędzenie jest pierwszym objawem choroby skóry takiej jak łuszczyca. Oprócz tego może być oznaką alergii, świerzbu, półpaśca, chorób układu nerwowego, jak na przykład stwardnienia rozsianego, oraz problemów z tarczycą. Jeśli podejrzewamy, że swędzenie nie jest spowodowane zwykłym podrażnieniem, musimy skonsultować się z lekarzem.

  Znajdź przyczynę problemu

  Do najczęstszych przyczyn powstania problemu należy niewłaściwa higiena. Swędzenie może być wywołane przez zbyt krótkie lub zbyt częste mycie szyi i włosów. Warto zwrócić uwagę na środki czystości, z jakich korzystamy. Różne substancje zapachowe, składniki mydeł czy nawet produktów do prania mogą podrażnić skórę.

  Innymi źródłami kłopotu mogą być na przykład ukąszenia owadów. Swędzenie może być też wywołane toksynami i drobnymi cząsteczkami pochodzenia naturalnego. Skóra niektórych osób może reagować tak na przebywanie w bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze. Czynnikiem, który również wpływa na kondycję szyi, jest duże nasłonecznienie.

  Domowe sposoby

  Jak najlepiej poradzić sobie ze swędzącą skórą? Przede wszystkim nie dotykać i nie drapać tego obszaru. Dobrym sposobem jest zrobienie pasty z płatków owsianych i wody oraz nałożenie jej na swędzące miejsce. Płatki lub sodę oczyszczoną można też dodać do kąpieli. Ulgę przyniesie też zawinięcie szyi w schłodzony ręcznik. Warto jednak wspomnieć, że nie powinno się nakładać lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może spowodować to większe podrażnienie.

  Najczęściej, aby pozbyć się swędzenia, wystarczy zwykła zmiana kosmetyków. Delikatne, hipoalergiczne produkty mogą pomóc załagodzić swędzenie. Na podrażnienie dobrze może wpłynąć również zmiana tekstyliów ze sztucznych na naturalne - zarówno w przypadku odzieży, jak i pościeli.

  Najciekawszą z przyczyn jest po prostu podłoże stresowe. Chociaż sam stres nie powoduje swędzenia, według Amerykańskiej Akademii Dermatologii, czynnik może spowodować jego nasilenie. Dlatego warto pamiętać o relaksie.