• Kilka słów o alergenach

  01-05-2012 10:19
  Kilka słów o alergenach

  Alergeny przynoszą uczulonym wiele trudów

  Shutterstock

  Najbardziej doskwierają wrażliwcom od maja do sierpnia, ale pierwsze objawy mogą pojawić się już w styczniu, a potem potrwać nawet do końca października. Mowa oczywiście o alergiach wziewnych, które dotykają coraz więcej osób. Wywołują je alergeny, niesione na ziarnach pyłku wielu roślin; pyłek to maleńkie twory, które służą roślinom do reprodukcji.

  Uczulają najczęściej rośliny kwitnące mało efektownie. To one produkują miliony ziaren pyłku, które wiatr bez problemu przenosi i które łatwo dostają się do nosa, oczu i oskrzeli. Pyłek wielu kwiatów ozdobnych (np. róż) jest ciężki i lepki – przenoszą go owady, dlatego alergia na te kwiaty jest rzadka.

  Efektem alergii są zazwyczaj podobne objawy: najczęstsze to sezonowy nieżyt nosa (pyłkowica), katar, łzawienie, zapalenie spojówek, czasem – astma.

  Czas rozpoczęcia i zakończenia pylenia przez poszczególne rośliny zależy od lokalizacji, warunków klimatycznych i gatunku rośliny. Pylenie drzew i traw rozpoczyna się najwcześniej w Polsce  południowo-zachodniej, a najpóźniej (nawet po 2 tygodniach) w północno-wschodniej części kraju. Alergia na pyłki jest najbardziej dokuczliwa podczas wietrznych, słonecznych dni, a łagodnieje podczas deszczu.

  Wiedza o aktualnym stężeniu danego pyłku umożliwia wykorzystanie najlepszej – przyczynowej metody zwalczania objawów alergii: unikanie styczności z alergenem. Jednak aby unikać ryzyka, trzeba znać stężenie niewidocznego gołym okiem pyłku. Są oczywiście kalendarze pyleń, powstające na bazie uśrednionych, wieloletnich obserwacji, jednak pory pylenia w poszczególnych latach mogą znacznie odbiegać od średniej. Dlatego najlepiej sprawdzać informacje o rzeczywistym stężeniu pyłku roślin i spor grzybów w powietrzu - Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych prowadzi profesjonalne pomiary, które dają najwierniejszy obraz aktualnego stanu.

  Wyniki tych obserwacji i badań pojawiają się na mapach naszego Serwisu Alergicznego