• Brzoza (Betula)

  30-04-2012 23:38
  Brzoza (Betula)

  Brzoza brodawkowata

  Brzoza to pospolite drzewo w północno-zachodniej i centralnej Europie, jedno z najbardziej charakterystycznych dla polskiego krajobrazu.

  Kwitnie równocześnie z pojawieniem się pierwszych liści, a jej pyłek – zaraz po pyłku traw – jest najczęstszą przyczyną alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek. Charakterystyczną cechą pyłku brzozy jest jego duża lotność i swoboda przemieszczania się z jednego kraju do drugiego.

  Pyłki brzozy zawierają szereg alergenów. Ciekawostką jest fakt, że jest ich najwięcej w ziarnach rosnących od strony południowej drzewa, a mniej od stron kolejno: zachodniej, wschodniej i północnej.

  Okres pylenia: początek pylenia brzozy zazwyczaj przypada na marzec, a jego maksimum przypada na kwiecień, choć niekiedy pyłki utrzymują się nawet do lipca.

  Objawy: Pyłek brzozy powoduje wiele  nieprzyjemnych objawów:  sezonowy nieżyt nosa, astmę, zapalenie spojówek, połączone z obfitym łzawieniem. Pojawiają się też: pokrzywka kontaktowa, obrzęk rąk i jamy ustnej. Często występują też duszności wywołane obrzękiem krtani.

  Pyłki brzozy dają też szereg odczynów krzyżowych, a efektem jest nadwrażliwość na wiele warzyw i owoców. Najczęściej występującą reakcją krzyżową jest odczyn z jabłkiem.