• Alternaria

  30-04-2012 23:41
  Alternaria

  Alternaria

  Shutterstock

  Grzyby z rodzaju Alternaria zamieszkują powierzchnię gleby, obumierającą roślinność i są patogenami wielu gatunków roślin. Rozwojowi grzyba sprzyja wysoka wilgotność powietrza i umiarkowana temperatura.

  Alternaria wytwarza tzw zarodniki suche i to właśnie one – przenoszone przez wiatr – są jedną z najczęstszych przyczyną alergicznego nieżytu nosa i astmy spowodowanego przez grzyby. Ze względu na mikronowe rozmiary, zarodniki te są zupełnie niewidoczne i jednocześnie bardzo uciążliwe dla alergików – nie sposób się przed nimi obronić. Można je spotkać właściwie wszędzie: w powietrzu, ziemi,  grabionych liściach, skoszonej trawie, pojawiają się też w mieszkaniach – zwłaszcza tam, gdzie jest wilgotno: w łazience, kuchni, w doniczkach z kwiatami, w nawilżaczach czy klimatyzatorach.

  Okres pylenia: od końca kwietnia do października.

  Szczyt pylenia przypada na późne lato –  koniec czerwca, lipiec, sierpień i początek września.

  Objawy:

  Najpowszechniejszym efektem kontaktu z grzybami Alternaria jest alergia wziewna przypominająca pyłkowicę; główny objaw to uczucie zatkanego nosa. Czasem dochodzi także do tego łzawienie, pojawia się też obfity katar.