Autor wpisów w sieci komentował niedawną zbrodnię w Kadłubie (Opolskie). 17-latek zabił tam 38-letniego ojczyma i 87-letnią babcię.
Pisał między innymi, że sprawca "zmotywował go do działania", że "postara się to zrobić lepiej" oraz, że "lubi terror".
O wpisach poinformowali gdańskich policjantów funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
- Zgłoszenie wymagało natychmiastowego i błyskawicznego działania, dlatego nad tą sprawą pracowali policjanci z komendy miejskiej, z Przymorza i Wrzeszcza. Ustalili tożsamość autora wpisów oraz jego adres - przekazała we wtorek sierż. Edyta Krefta z gdańskiej komendy.
Zatrzymanemu grozi więzienie
18-latek został zatrzymany w mieszkaniu na terenie Gdańska. Funkcjonariusze zabezpieczyli między innymi jego telefon komórkowy, tablet oraz laptop. Sprzęt został przekazany do badań biegłemu sądowemu z zakresu pozyskiwania danych teleinformatycznych.
We wtorek 18-latek usłyszał zarzut publicznego nawoływania do zbrodni oraz pochwalania popełnienia przestępstwa. Zastosowano wobec niego policyjny dozór. Grozi mu do trzech lat więzienia.
Opracowała Natalia Grzybowska
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KWP Gdańsk