75 lat lat temu zaginął ORP Orzeł. "Wierzymy, że uda się nam odnaleźć wrak i rozwikłać tę zagadkę"

WikipediaORP Orzeł stał się legendą jeszcze podczas wojny

Zaginięcie ORP Orzeł jest jedną z największych zagadek w historii polskiego wojska. Okręt 8 czerwca 1940 roku miał powrócić do bazy w Rosyth, skąd 23 maja rozpoczął swój ostatni patrol bojowy. Od tamtej pory nie wiadomo dokładnie co się z nim stało. Jednostkę wraz z całą załogą uznano za zaginioną. Członkowie ekspedycji "SANTI Odnaleźć Orła" wciąż poszukują wraku okrętu.

Kiedy okręt nie wrócił do bazy w Rosyth dowództwo brytyjskie oficjalnie uznało okręt za utracony. Stało się to 10 czerwca 1944 roku, zaś Kierownictwo Marynarki Wojennej podało informację o zaginięciu okrętu 12 czerwca, a 13 czerwca wydało rozkaz o treści:

"Marynarze. Nową ponieśliśmy stratę – w walce z nieprzyjacielem zginął O.R.P. „ORZEŁ” wraz z całą załogą. Dowódca i załoga zapisali jedną z najchlubniejszych kart w historii Polski i legenda o ich czynach przetrwa wieki. Pokolenia przyszłej Polski na tej legendzie wychowywać się będą. Ona scementuje więzy nierozerwalne Narodu z morzem. Dziś O.R.P „Orzeł” jest symbolem wielkości Narodu Polskiego, który mając takich Synów jak Jego Załoga – zginąć nie może. Cześć pamięci bohaterów".

"Szukanie ORP Orła jak szukanie tira we mgle"

Zaginięcie ORP Orła jest jedną z największych zagadek w historii polskiego wojska. Wraku okrętu wciąż poszukuje 10-osobowa ekipa ekspedycji "SANTI Odnaleźć Orła". Pod koniec maja jej członkowie wrócili z kolejnej wyprawy z Morza Północnego. Naukowcy przeczesywali obszar "o powierzchni wielkości Gdyni" w poszukiwaniu zaginionego okrętu.

Obszar poszukiwań ORP Orła
Obszar poszukiwań ORP Orła SANTI Odnaleźć ORŁA

- Szukanie wraku na dnie morza jest jak szukanie obiektu o wielkości tira, na obszarze dwa razy większym niż Polska, w dodatku w gęstej mgle. Wierzę, że nadejdzie dzień, kiedy na niego trafimy - tak o ostatnich poszukiwaniach legendarnego wraku mówił Tomasz Stachura, szef ekspedycji.

Podczas poszukiwań załoga trafiła na wraki innych okrętów, nagrania z sonarów jednak pokazują, ze żaden z nich nie jest Orłem.

Trasa majowej ekspedycji SANTI Odnaleźć ORŁA

"Musimy zbadać 10 razy większy obszar"

Załoga nie zamierza się poddawać i podkreśla, że poszukiwania Orła to projekt długofalowy, który zamierzają kontynuować. - Podtrzymujemy przyjętą wcześniej hipotezę dotyczącą potencjalnego miejsca zaginięcia Orła. Teraz przebadaliśmy część obszaru, na którym zakładamy, że Orzeł się znajduje. Jesteśmy nastawieni na kolejne poszukiwania. Żeby wykluczyć naszą hipotezę należy zbadać obszar 10 razy większy, przeanalizować okręg o powierzchni 15 mil morskich. Dlatego projekt będziemy kontynuować – mówił Tomasz Stachura, szef ekspedycji.

Dlaczego ORP Orzeł jest tak cenny?

Okręt zbudowano w holenderskiej stoczni De Schelde. Część pieniędzy na jednostkę zebrano w formie dobrowolnych składek społecznych. Przybył do Polski na początku 1939 roku i w swoim czasie był jednym z najnowocześniejszych i najpotężniejszych okrętów podwodnych na Bałtyku. Przed wojną dołączył do niego jeszcze bliźniaczy ORP Sęp.

Załoga zaginionego okrętuSANTI Odnaleźć ORŁA

Podczas kampanii wrześniowej ORP Orzeł działał na południowym Bałtyku. Był wielokrotnie atakowany przez Niemców i odniósł drobne uszkodzenia. Z powodu swojej domniemanej choroby dowódca postanowił zawinąć do teoretycznie neutralnego, estońskiego Tallina. Pod naciskiem Niemców Estończycy internowali jednak polski okręt i zabrali między innymi wszystkie mapy z pokładu. Pomimo tego Polacy w nocy z 16 na 17 września uciekli ze stolicy Estonii i po liczącej 27 dni trudnej podróży dotarli do brytyjskiego Rosyth.

Jedno z ostatnich zdjęć ORP Orzeł wykonane w 1940 roku w Wielkiej BrytaniiWikipedia

Po dotarciu do Wielkiej Brytanii jednostka działała u boku aliantów, walcząc z hitlerowską Kriegsmarine. Okręt patrolował akweny Morza Północnego. Jego jedynym sukcesem było zatopienie niemieckiego transportowca Rio de Janeiro transportującego wojska szykujące się do inwazji na Norwegię.

Odnalezienie okrętu - legendy byłoby spełnieniem marzeń niejednego nurka. Do tej pory szukało go już pięć niezależnych ekspedycji – bezskutecznie. Historyk dr Hubert Jando podkreśla, że ORP Orzeł jest ewenementem w skali światowej, bo na jego budowę złożyło się całe społeczeństwo.

Odnaleźć Orła. Nowy etap poszukiwań ORP Orzeł
Odnaleźć Orła. Nowy etap poszukiwań ORP Orzełmateriały promocyjne

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości