Wybory samorządowe 2018

Wybory samorządowe 2018

Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości. Polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości 10 kwietnia wyjechali w różne części Polski, rozpoczynając kampanię "Polska jest jedna" przed wyborami samorządowymi. Mają między innymi spotkać się z mieszkańcami oraz przedstawić obietnice wyborcze.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan poinformował, że na czwartkowym spotkaniu szefów Zjednoczonej Prawicy podjęto decyzje w sprawie kandydatów na prezydentów 16 miast wojewódzkich. Jak dodał, nazwiska zostaną ujawnione w przyszłym tygodniu. - Umówiliśmy się, że prezentacja kandydatów będzie miała charakter uroczysty - mówił.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński 15 kwietnia na spotkaniu z wyborcami stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość "odbudowuje dom". Wyjaśnił jednak, że PiS Polski "nie może odgrzybić, odszczurzyć" jak domu, bo musi "dbać o zdrowie obywateli". W czwartek wieczorem na Twitterze napisał, że "posłużył się przenośnią, która nie miała na celu nikogo obrazić".

Wicepremier Jarosław Gowin zaproponował podczas samorządowej konwencji obozu Zjednoczonej Prawicy wprowadzenie "głosowania rodzinnego". - Tak, by rodzice wychowujący małe dzieci dysponowali nie tylko głosem własnym, ale też głosem swoich dzieci - podkreślił.

Zrobimy wszystko, żeby dać Polakom wybór, żeby dać Polakom alternatywę dla złych rządów PiS, bo tylko wtedy wygramy wybory samorządowe - zapowiedział lider Platformy Grzegorz Schetyna podczas mazowieckiej konwencji PO i Nowoczesnej. Podano również nazwę wspólnej listy, pod którą wystartują w jesiennych wyborach.

Ważne jest zbudowanie przekonania, że to jest ten kandydat. Warszawiacy muszą być pewni, że chcą zagłosować na Rafała Trzaskowskiego - tak Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, ocenił szanse kandydata jego partii w wyborach na prezydenta stolicy. Zdaniem gościa internetowej dogrywki "Jeden na jeden", głównym rywalem Trzaskowskiego będzie Michał Dworczyk.

Czasu nie jest dużo. Jeżeli systemu internetowych transmisji z lokali wyborczych nie uda się stworzyć do wyborów, to mamy plan rezerwowy - powiedział w TVN24 Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Wymóg stworzenia takiego systemu wprowadziła nowelizacja Kodeksu wyborczego.

Wybory będą przebiegały w sposób właściwy i prawidłowy - zapewniła we wtorek wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, pytana o zastrzeżenia KBW w sprawie przeprowadzenia wyborów samorządowych. Krajowe Biuro Wyborcze zwraca uwagę, że może zabraknąć 600 milionów złotych. - To kompromitacja. Państwo PiS w pigułce - ocenił szef PO Grzegorz Schetyna.

- Moje pierwsze decyzje, jeśli wygram wybory, na pewno nie będą dotyczyły pomnika - stwierdziły Rafał Trzaskowski w Dogrywce "Jeden na jeden". Kandydat PO na prezydenta Warszawy przyznał, że sprawę upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej należało załatwić wcześniej. - Trzeba było się porozumieć - powiedział.

Jeżeli wszyscy warszawiacy będą wiedzieli, po co Rafał Trzaskowski chce zostać prezydentem Warszawy, to będzie poważną kandydaturą, którą może Sojusz Lewicy Demokratycznej poprze - stwierdził w internetowej dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD.