Włochy

Włochy

Nowy Jork opustoszały jak nigdy wcześniej. Mało kto pojawia się na ulicach "Miasta Aniołów". Podobnie jest Europie - między innymi w Mediolanie, Madrycie i Barcelonie, gdzie chętnie odwiedzane przez turystów miejsca świecą teraz pustkami. Jak wyglądają ulice popularnych miast podczas pandemii?

Marek Lehnert, watykanista, dziennikarz radiowy i prasowy, były korespondent Polskiego Radia w Rzymie, zmarł w sobotę w wieku 70 lat. O jego śmierci poinformowała po godzinie 18. jego żona.

Vincento Leone to jeden z włoskich lekarzy, którzy stracili życie w walce z koronawirusem. - Straszne i trudne było to, że nie mogliśmy przy nim być. Od wybuchu epidemii, na kilka tygodni przed śmiercią, wyprowadził się do osobnej części domu, by nie zakazić mamy. Potem, w trakcie choroby, całkowicie się wyizolował i przed śmiercią już go nie zobaczyliśmy, nie przytuliliśmy, nie rozmawialiśmy z nim - wspomina jego syn w rozmowie z Marią Mikołajewską, reporterką programu "Polska i Świat".

"W kręgach politycznych Włoch pojawiły się obawy dotyczące pomocy humanitarnej udzielanej naszemu krajowi przez Rosję w celu zwalczania koronawirusa" - napisał opiniotwórczy włoski dziennik "La Stampa". Jak podkreśliła gazeta, "Rosja nie tyle kieruje się motywacją humanitarną, ile realizuje swoje własne interesy polityczne i dyplomatyczne".

Rosja wspiera Włochy w walce z koronawirusem. Na znajdującym się w pobliżu Rzymu lotnisku wojskowym Pratica di Mare wylądowało dziewięć rosyjskich samolotów transportowych Ił-76. Rosjanie wysłali do Włoch około stu specjalistów. Przekazali także sprzęt medyczny, w tym testy, maseczki ochronne i kombinezony.

Z objawów pojawił się u niej tylko kaszel, dopiero później doszła wysoka gorączka. 95-letnią Almę Clarę Corsini przewieziono do szpitala 5 marca. Po 12 dniach szczęśliwa wiadomość: badania próbek dały wynik negatywny. "Superbabcia z Fanano" - określił kobietę włoski dziennik. Stała się symbolem-nadzieją dla wszystkich chorych.