Włochy

Włochy

Sezon w Teatro dell’Opera w Rzymie otworzył we wtorek spektakl "Potępienie Fausta" Hectora Berlioza w reżyserii Damiano Michaeletto. Całą uwagę fotoreporterów skradła jednak Virginia Raggi, burmistrz Rzymu.

Na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech, w kolejnym ostatnio sondażu prowadzi antysystemowy, uważany za populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo. Spadają notowania rządzącej centrolewicowej Partii Demokratycznej.

We Włoszech działa kilkanaście ruchów i grup neofaszystowskich i neonazistowskich - pisze w czwartek "La Repubblica". "Organizacje te rosną w siłę, zwłaszcza na północy, a w szeregach partii prawicy milczy się na ten temat" - odnotowuje dziennik.

Dezorganizacja, chaos, lekceważenie zagrożenia - tak włoscy śledczy prowadzący dochodzenie w sprawie styczniowej katastrofy w hotelu w Abruzji opisują postępowanie lokalnych urzędników i służb. Prokuratura poinformowała, że dysponuje zapisem rozmów telefonicznych, które potwierdzają, że w siedzibie lokalnych władz zignorowano wezwania pomocy.

Lider Forza Italia Silvio Berlusconi zaproponował w niedzielę kandydaturę generała karabinierów Leonardo Gallitellego na stanowisko szefa rządu. Wyjaśnił, że generał zostałby kandydatem jego ugrupowania w wiosennych wyborach, gdyby on sam nie mógł w nich startować. Nazwisko 69-latka w tym kontekście pojawiło się po raz pierwszy.

Niedziela była we Włoszech dniem wystąpień dwóch byłych premierów, liderów czołowych ugrupowań: przywódcy rządzącej centrolewicy Matteo Renziego i Silvio Berlusconiego z opozycyjnej Forza Italia. Obaj są pewni zwycięstwa swych partii w wyborach zapowiedzianych na wiosnę.

Coraz więcej imigrantów opuszcza Włochy – wynika z danych Instytutu Statystycznego Istat. Jak odnotowano, po raz pierwszy doszło do odwrócenia tendencji - spada napływ migrantów, rośnie natomiast liczba imigrantów, wyjeżdżających z kraju. Są wśród nich też Polacy.

Rząd Włoch rozwiązał władze pięciu miast i miejscowości w Kalabrii na południu kraju za powiązania z mafią. To częsta praktyka, stosowana na wniosek MSW, gdy są dowody na to, że decyzje lokalnej administracji były podyktowane wpływami przestępczości zorganizowanej.