Włochy

Włochy

We Włoszech występuje realne zagrożenie terroryzmem ze strony dżihadystów - podkreślono w opublikowanym we wtorek raporcie włoskich służb specjalnych. Zwróciły one uwagę, że kraj jest obiektem wrogiej działalności propagandowej tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Włoski Ruch Pięciu Gwiazd zapowiedział usunięcie ze swych szeregów tych, którzy dopuścili się oszustw. To reakcja na informacje mediów o tym, że niektórzy parlamentarzyści Ruchu nie przekazali około 1 mln euro w ramach dobrowolnych zwrotów części swych uposażeń.

Premier Włoch Paolo Gentiloni cieszy się największym poparciem wśród oficjalnych i nieformalnych kandydatów na szefa rządu po wyborach parlamentarnych 4 marca - wynika z sondażu. Kandydata nie wskazała dotychczas koalicja centroprawicy, która może zdobyć najwięcej głosów.

Istnieje wysokie ryzyko, że tak zwane fake newsy mogą wpłynąć na decyzje głosujących w czasie wyborów parlamentarnych 4 marca we Włoszech. Tak interpretuje się wyniki sondażu, według którego jedna trzecia osób wierzy w fałszywe informacje, na przykład o politykach.

Siedmiu imigrantów zostało rannych w sobotę w mieście Macerata w regionie Marche we Włoszech, gdzie ogień otworzył do nich na ulicy 28-letni Włoch - podały media. Sprawca strzelaniny został zatrzymany. Według Reutersa w tym samym mieście kilka dni temu zatrzymano czarnoskórego imigranta w związku ze śmiercią 18-letniej Włoszki.

Rządząca we Włoszech centrolewica wyklucza koalicję z antysystemowym Ruchem Pięciu Gwiazd i prawicową Ligą Północną. Lider Partii Demokratycznej, były premier Matteo Renzi mówił w czwartek, że jego formacja nigdy nie będzie rządzić razem z "ekstremistami".

We Włoszech rozpoczęła się burzliwa debata przedwyborcza o problemach ze śmieciami. Na celowniku znalazła się Virginia Raggi, burmistrz stolicy i czołowa polityk populistycznej partii Ruch Pięciu Gwiazd. Punktem wyjścia stało się amatorskie nagranie, przedstawiające świnię buszującą w śmieciach na ulicach Wiecznego Miasta. Problemy zaczęły się już w 2013 roku po tym, jak na peryferiach miasta zamknięto wielkie wysypisko Malagrotta. Miała je zastąpić spalarnia, która jednak ostatecznie nie powstała. Wybory parlamentarne we Włoszech odbędą się 4 marca tego roku i pomysły na to, jak rozwiązać problem śmieci, stały się częścią kampanii politycznej.